Qasaro AB

Qasaro AB har organisationsnummer 559322-9148 (5593229148)

Aktiebolag • Org.nr: 559322-9148

LokalvårdTäby

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Qasaro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).

Ekonomi

6 277 000 krOmsättning▲ 40 procent
177 819 krÅrets resultat
12Antal anställda
17,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2024.

Omsättningen ökade 40 procent till 6 277 000 kr räkenskapsåret 2024 (4 480 000 kr föregående år).

Omsättningsökningen beror på att bolaget befinner sig i en tillväxtfas. Verksamheten startade hösten 2021

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2024 omsatte Qasaro AB 6 277 000 kr och redovisade ett resultat på 177 819 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 17,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 121,2 procent, under branschens median (median 182,8 procent).

Nyckeltal 2024BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,6 procent5,5 procent0,0 procent till 14,4 procentUnder branschens median
Vinstmarginal2,6 procent5,2 procent-0,2 procent till 14,4 procentUnder branschens median
Soliditet17,5 procent43,9 procent22,3 procent till 66,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet121,2 procent182,8 procent120,1 procent till 302,3 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital58,3 procent23,2 procent-0,1 procent till 54,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt40,1 procent3,8 procent-10,6 procent till 22,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd523 000 kr544 000 kr398 000 kr till 725 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd396 000 kr383 000 kr262 000 kr till 478 000 kröver branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal2021202220232024
Rörelsemarginal-21,0 procent-6,6 procent1,3 procent2,6 procent
Vinstmarginal-21,0 procent-6,7 procent1,3 procent2,6 procent
Soliditet29,6 procent6,4 procent8,4 procent17,5 procent
Kassalikviditet142,0 procent106,9 procent109,1 procent121,2 procent
Avkastning på eget kapital-76,4 procent-331,9 procent33,0 procent58,3 procent
Omsättningstillväxt-343,3 procent50,8 procent40,1 procent
Omsättning per anställd168 000 kr424 000 kr498 000 kr523 000 kr
Personalkostnad per anställd135 000 kr354 000 kr394 000 kr396 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Näsbydalsvägen 13, 1tr
18331 Täby

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Näsbydalsvägen 13, 1tr som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla alla typer av hemservice från städning och trädgårdsskötsel till barnpassning och liknande servicetjänster och därmed förenlig verksamhet till såväl juridiska som fysiska personer. Dessutom försäljning och uthyrning av produkter, maskiner och medel inom segmentet hemservice. Därutöver ska bolaget i sin verksamhet tillhandahålla utbildning inom ovanstående verksamhetsområde.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2021202220232024
Nettoomsättning670 021 kr2 970 273 kr4 479 529 kr6 277 034 kr
Övriga rörelseintäkter-57 113 kr312 kr10 921 kr
Råvaror och förnödenheter92 607 kr124 771 kr--
Övriga externa kostnader176 881 kr617 809 kr693 827 kr1 176 674 kr
Personalkostnader541 238 kr2 481 333 kr3 541 916 kr4 746 697 kr
Rörelseresultat-140 705 kr-196 527 kr59 547 kr163 480 kr
Ränteintäkter-21 kr116 kr1 367 kr
Räntekostnader60 kr2 702 kr3 979 kr759 kr
Resultat efter finansiella poster-140 765 kr-199 208 kr55 684 kr164 088 kr
Skatt--13 731 kr-13 731 kr
Årets resultat-140 765 kr-199 208 kr41 953 kr177 819 kr

Balansräkning

Post2021202220232024
Tillgångar
Omsättningstillgångar622 909 kr931 728 kr1 516 124 kr1 742 428 kr
Kortfristiga fordringar251 406 kr390 185 kr819 566 kr944 852 kr
Kassa och bank371 503 kr541 543 kr696 558 kr797 576 kr
Summa tillgångar622 909 kr931 728 kr1 516 124 kr1 742 428 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital184 235 kr60 027 kr126 980 kr304 798 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat300 000 kr234 235 kr60 027 kr101 979 kr
Årets resultat-140 765 kr-199 208 kr41 953 kr177 819 kr
Kortfristiga skulder438 674 kr871 701 kr1 389 144 kr1 437 630 kr
Leverantörsskulder68 849 kr96 105 kr177 791 kr166 197 kr
Skatteskulder2 589 kr19 160 kr53 226 kr37 572 kr
Övriga kortfristiga skulder154 803 kr269 635 kr518 003 kr502 206 kr
Summa eget kapital och skulder622 909 kr931 728 kr1 516 124 kr1 742 428 kr

Företrädare

  • Alexander G (verkställande direktör)
  • Cristian P
  • Florentin M

Undertecknad i Stockholm.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-06-16
Registrerat hos Bolagsverket
Qasaro AB
2021-06-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Qasaro AB för organisationsnummer?

Qasaro AB har organisationsnummer 559322-9148 (5593229148).

Var ligger Qasaro AB?

Qasaro AB har sin registrerade adress Näsbydalsvägen 13, 1tr, 18331 Täby.

Vilken bransch är Qasaro AB verksamt i?

Qasaro AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Qasaro AB?

Qasaro AB hade en nettoomsättning på 6 277 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Qasaro AB?

Qasaro AB hade i genomsnitt 12 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-06-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar