Strike House Lundby AB
Strike House Lundby AB har organisationsnummer 559323-4346 (5593234346)
Aktiebolag • Org.nr: 559323-4346
Om företaget
Strike House Lundby AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 12 procent till 3 144 185 kr räkenskapsåret 2026 (3 560 527 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Strike House Lundby AB 3 144 185 kr och redovisade ett resultat på 50 471 kr. Rörelsemarginalen var 6,7 procent, över branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 8,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 112,2 procent, under branschens median (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | -9,6 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,1 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,2 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,5 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,7 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 048 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 446 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 218 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 411 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 3 920 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 9 643 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 55 542 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -31,9 procent | -17,4 procent | 6,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -34,7 procent | -10,3 procent | -9,6 procent |
| Soliditet | 4,1 procent | 4,3 procent | 5,4 procent | 8,1 procent |
| Kassalikviditet | 397,9 procent | - | 297,2 procent | 112,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,5 procent | 16,4 procent | 1,2 procent | 25,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -11,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 683 000 kr | 1 187 000 kr | 1 048 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 78 000 kr | 326 000 kr | 483 000 kr | 446 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Övre Hallegatan 44c/o Sonja Jäine
41709 Göteborg
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Övre Hallegatan 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten skall bedriva bowling, aktiviteter samt restaurang och bar. Därtill också konsultarbete inom bowling och försäljning av bowlingartiklar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 2 048 057 kr | 3 560 527 kr | 3 144 185 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 250 012 kr | 44 kr | 712 544 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 650 681 kr | 776 265 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 620 166 kr | 1 198 900 kr | 1 828 960 kr | 1 595 892 kr |
| Personalkostnader | 155 519 kr | 977 234 kr | 1 450 124 kr | 1 337 673 kr |
| Avskrivningar | - | 123 722 kr | 123 722 kr | 161 607 kr |
| Rörelseresultat | -805 563 kr | -652 626 kr | -618 917 kr | 211 739 kr |
| Ränteintäkter | - | 93 kr | -7 283 kr | 1 594 kr |
| Räntekostnader | 20 540 kr | 59 065 kr | 141 983 kr | 115 320 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -826 103 kr | -711 598 kr | -368 183 kr | -301 987 kr |
| Bokslutsdispositioner | 905 000 kr | 725 000 kr | 370 000 kr | 407 089 kr |
| Skatt | 16 251 kr | -3 804 kr | 0 kr | 54 631 kr |
| Årets resultat | 62 646 kr | 17 206 kr | 1 817 kr | 50 471 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 883 829 kr | 1 748 629 kr | 1 501 185 kr | 1 573 656 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 883 829 kr | 1 748 629 kr | 1 501 185 kr | 1 573 656 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 240 563 kr | 671 388 kr | 1 209 074 kr | 858 312 kr |
| Kortfristiga fordringar | 62 642 kr | 380 131 kr | 1 120 442 kr | 629 393 kr |
| Kassa och bank | 1 177 921 kr | 291 257 kr | 88 632 kr | 228 919 kr |
| Summa tillgångar | 2 124 392 kr | 2 420 017 kr | 2 710 259 kr | 2 431 968 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 87 646 kr | 104 852 kr | 147 299 kr | 197 770 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 62 646 kr | 120 482 kr | 122 299 kr |
| Årets resultat | 62 646 kr | 17 206 kr | 1 817 kr | 50 471 kr |
| Obeskattade reserver | 25 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 311 746 kr | -329 151 kr | 406 854 kr | 765 199 kr |
| Leverantörsskulder | 66 902 kr | 151 386 kr | 196 190 kr | 267 105 kr |
| Skatteskulder | 16 251 kr | 12 447 kr | -31 407 kr | -8 551 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 595 kr | 107 892 kr | 106 945 kr | 82 761 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 124 392 kr | 2 420 017 kr | 2 710 259 kr | 2 431 968 kr |
Ur årsredovisningen
Under föregående räkenskapsår redovisades felaktigt en anticiperad utdelning om 400 000 kronor. Bolaget hade ingen rätt till
Företrädare
- Mikael J
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Strike House Lundby AB för organisationsnummer?
Strike House Lundby AB har organisationsnummer 559323-4346 (5593234346).
Var ligger Strike House Lundby AB?
Strike House Lundby AB har sin registrerade adress Övre Hallegatan 44, 41709 Göteborg.
Vilken bransch är Strike House Lundby AB verksamt i?
Strike House Lundby AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Strike House Lundby AB?
Strike House Lundby AB hade en nettoomsättning på 3 144 185 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Strike House Lundby AB?
Strike House Lundby AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.