Raymalt AB
Raymalt AB har organisationsnummer 559324-1838 (5593241838)
Aktiebolag • Org.nr: 559324-1838
Om företaget
Raymalt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71123). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 648 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 517 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Raymalt AB 1 648 000 kr och redovisade ett resultat på 168 716 kr. Rörelsemarginalen var 17,1 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 67,4 procent, över branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 636,3 procent, över branschens median (median 331,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 21,2 procent | 6,0 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 17,7 procent | 22,5 procent | 6,7 procent till 39,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 67,4 procent | 64,6 procent | 44,7 procent till 83,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 636,3 procent | 331,6 procent | 195,8 procent till 744,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 procent | 24,4 procent | 0,7 procent till 56,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,6 procent | -1,1 procent | -25,4 procent till 18,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 648 000 kr | 1 254 000 kr | 731 000 kr till 1 726 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 153 000 kr | 680 000 kr | 343 000 kr till 902 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 627 av 2 045 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
- Plats 8 av 20 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik med säte i Härryda.
- Plats 377 av 1 257 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 16 988 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 101 727 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,3 procent | 29,4 procent | 14,8 procent | 23,4 procent | 17,1 procent |
| Vinstmarginal | 29,3 procent | 29,4 procent | 15,4 procent | 24,3 procent | 17,7 procent |
| Soliditet | 48,0 procent | 55,9 procent | 59,7 procent | 66,9 procent | 67,4 procent |
| Kassalikviditet | 192,2 procent | 375,9 procent | 490,8 procent | 521,6 procent | 636,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,6 procent | 74,4 procent | 26,1 procent | 37,6 procent | 17,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 432,8 procent | -10,5 procent | 11,9 procent | 8,6 procent |
| Omsättning per anställd | 284 000 kr | 1 515 000 kr | 1 356 000 kr | 1 517 000 kr | 1 648 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 156 000 kr | 904 000 kr | 1 004 000 kr | 975 000 kr | 1 153 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Boråsvägen 543531 Mölnlycke
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Boråsvägen 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom elektronik, programmering och dataanalys, musikaliska tjänster, musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 284 350 kr | 1 514 544 kr | 1 356 109 kr | 1 516 696 kr | 1 647 918 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 466 kr | 165 122 kr | 151 239 kr | 185 230 kr | 213 033 kr |
| Personalkostnader | 156 458 kr | 904 022 kr | 1 003 698 kr | 974 658 kr | 1 152 616 kr |
| Rörelseresultat | 83 425 kr | 445 400 kr | 201 172 kr | 354 885 kr | 282 269 kr |
| Ränteintäkter | - | 201 kr | 8 283 kr | 12 718 kr | 9 816 kr |
| Räntekostnader | 30 kr | 0 kr | 31 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 83 395 kr | 445 601 kr | 209 424 kr | 367 603 kr | 292 085 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -111 500 kr | -50 000 kr | 0 kr | -74 000 kr |
| Skatt | 17 184 kr | 69 088 kr | 33 366 kr | 76 512 kr | 49 369 kr |
| Årets resultat | 66 211 kr | 265 013 kr | 126 058 kr | 291 091 kr | 168 716 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 190 167 kr | 637 251 kr | 808 519 kr | 1 156 604 kr | 1 397 178 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 96 938 kr | 210 615 kr | 189 412 kr | 378 981 kr | 463 693 kr |
| Kassa och bank | 93 229 kr | 426 636 kr | 619 107 kr | 777 623 kr | 933 485 kr |
| Summa tillgångar | 190 167 kr | 637 251 kr | 808 519 kr | 1 156 604 kr | 1 397 178 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 91 211 kr | 356 224 kr | 482 282 kr | 773 373 kr | 942 089 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 66 211 kr | 331 224 kr | 457 282 kr | 748 373 kr |
| Årets resultat | 66 211 kr | 265 013 kr | 126 058 kr | 291 091 kr | 168 716 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 111 500 kr | 161 500 kr | 161 500 kr | 235 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 956 kr | 169 527 kr | 164 737 kr | 221 731 kr | 219 589 kr |
| Leverantörsskulder | - | 686 kr | 840 kr | 860 kr | 935 kr |
| Skatteskulder | 10 245 kr | -4 097 kr | 0 kr | 14 417 kr | 14 059 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 88 711 kr | 172 938 kr | 163 897 kr | 206 454 kr | 204 595 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 190 167 kr | 637 251 kr | 808 519 kr | 1 156 604 kr | 1 397 178 kr |
Företrädare
- Daniel R
Undertecknad i Mölnlycke 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Raymalt AB för organisationsnummer?
Raymalt AB har organisationsnummer 559324-1838 (5593241838).
Var ligger Raymalt AB?
Raymalt AB har sin registrerade adress Boråsvägen 5, 43531 Mölnlycke.
Vilken bransch är Raymalt AB verksamt i?
Raymalt AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Raymalt AB?
Raymalt AB hade en nettoomsättning på 1 648 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Raymalt AB?
Raymalt AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Raymalt AB någon utdelning?
Styrelsen i Raymalt AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.