Magaling Konsult AB
Magaling Konsult AB har organisationsnummer 559324-2794 (5593242794)
Aktiebolag • Org.nr: 559324-2794
Om företaget
Magaling Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockaryd. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 758 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 606 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Magaling Konsult AB 1 758 000 kr och redovisade ett resultat på 434 167 kr. Rörelsemarginalen var 45,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 33,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 582,0 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 46,1 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,1 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 582,0 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 9,5 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 758 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 884 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 566 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Sävsjö.
- Plats 81 av 239 aktiebolag med säte i Sävsjö.
- Plats 2 787 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 95 914 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,0 procent | 32,5 procent | 36,7 procent | 45,8 procent |
| Vinstmarginal | 34,1 procent | 32,5 procent | 36,7 procent | 46,1 procent |
| Soliditet | 67,0 procent | 59,7 procent | 34,0 procent | 33,1 procent |
| Kassalikviditet | 510,4 procent | 407,4 procent | 328,2 procent | 582,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | 67,5 procent | 89,8 procent | 91,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,1 procent | 9,3 procent | 9,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 156 000 kr | 1 469 000 kr | 1 606 000 kr | 1 758 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 686 000 kr | 900 000 kr | 930 000 kr | 884 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Långgatan 457694 Stockaryd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom programmering och systemutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 155 963 kr | 1 468 834 kr | 1 605 514 kr | 1 757 905 kr |
| Övriga externa kostnader | 76 872 kr | 91 987 kr | 86 251 kr | 67 865 kr |
| Personalkostnader | 685 535 kr | 899 965 kr | 930 267 kr | 884 054 kr |
| Rörelseresultat | 393 556 kr | 476 882 kr | 588 996 kr | 805 986 kr |
| Ränteintäkter | 17 kr | 154 kr | 860 kr | 1 042 kr |
| Räntekostnader | - | 3 kr | 558 kr | 2 101 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 393 573 kr | 477 033 kr | 589 298 kr | 809 679 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -175 000 kr | -230 000 kr |
| Skatt | 98 148 kr | 122 957 kr | 110 166 kr | 145 512 kr |
| Årets resultat | 295 425 kr | 354 076 kr | 304 132 kr | 434 167 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 80 000 kr | 250 000 kr | 465 000 kr | 789 752 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 000 kr | 250 000 kr | 465 000 kr | 789 752 kr |
| Omsättningstillgångar | 398 504 kr | 628 852 kr | 530 153 kr | 637 598 kr |
| Kortfristiga fordringar | 246 160 kr | 346 638 kr | 394 930 kr | 374 054 kr |
| Kassa och bank | 152 344 kr | 282 214 kr | 135 223 kr | 263 544 kr |
| Summa tillgångar | 478 504 kr | 878 852 kr | 995 153 kr | 1 427 350 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 320 425 kr | 524 501 kr | 338 633 kr | 472 801 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 145 425 kr | 9 501 kr | 13 634 kr |
| Årets resultat | 295 425 kr | 354 076 kr | 304 132 kr | 434 167 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 175 000 kr | 405 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 78 079 kr | 154 351 kr | 161 520 kr | 109 549 kr |
| Leverantörsskulder | 6 641 kr | 649 kr | 6 989 kr | 5 640 kr |
| Skatteskulder | 20 569 kr | 73 546 kr | 73 491 kr | 29 002 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 869 kr | 80 156 kr | 81 040 kr | 74 907 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 478 504 kr | 878 852 kr | 995 153 kr | 1 427 350 kr |
Företrädare
- Magnus S
Undertecknad i Sävsjö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magaling Konsult AB för organisationsnummer?
Magaling Konsult AB har organisationsnummer 559324-2794 (5593242794).
Var ligger Magaling Konsult AB?
Magaling Konsult AB har sin registrerade adress Långgatan 4, 57694 Stockaryd.
Vilken bransch är Magaling Konsult AB verksamt i?
Magaling Konsult AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magaling Konsult AB?
Magaling Konsult AB hade en nettoomsättning på 1 758 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Magaling Konsult AB?
Magaling Konsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sävsjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.