Sverige Bootcamp Factory AB
Sverige Bootcamp Factory AB har organisationsnummer 559324-7447 (5593247447)
Aktiebolag • Org.nr: 559324-7447
Om företaget
Sverige Bootcamp Factory AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sverige Bootcamp Factory AB 2 517 000 kr och redovisade ett resultat på 302 558 kr. Rörelsemarginalen var 12,8 procent, över branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 61,8 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 262,0 procent, över branschens median (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,8 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,8 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 61,8 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 262,0 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 93,0 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 21 av 241 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Stockholm.
- Plats 12 577 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 289 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 68 305 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | - | 12,8 procent |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | - | 12,8 procent |
| Soliditet | 52,3 procent | 3,0 procent | 61,8 procent |
| Kassalikviditet | 335,8 procent | 103,1 procent | 262,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | -1172,6 procent | 93,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxenstiernas alle 1517464 Sundbyberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Oxenstiernas alle 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företag som bedriver verksamhet inom träning, personlig träning och coachning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 660 971 kr | 3 434 513 kr | 2 517 359 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 253 339 kr | 2 717 474 kr | 1 262 797 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 8 377 kr | -367 109 kr | 322 338 kr |
| Ränteintäkter | 4 166 kr | 1 210 kr | 765 kr |
| Räntekostnader | 3 565 kr | 2 058 kr | 2 428 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 978 kr | -367 957 kr | 320 675 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 2 770 kr | 0 kr | 18 117 kr |
| Årets resultat | 6 208 kr | -267 957 kr | 302 558 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 556 571 kr | 766 208 kr | 526 337 kr |
| Kortfristiga fordringar | 260 825 kr | 295 061 kr | 278 534 kr |
| Kassa och bank | 295 746 kr | 471 147 kr | 247 803 kr |
| Summa tillgångar | 556 571 kr | 766 208 kr | 526 337 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 290 809 kr | 22 851 kr | 325 410 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 259 601 kr | 265 808 kr | -2 148 kr |
| Årets resultat | 6 208 kr | -267 957 kr | 302 558 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 165 762 kr | 743 357 kr | 200 927 kr |
| Leverantörsskulder | 39 438 kr | 493 356 kr | 141 472 kr |
| Skatteskulder | 9 554 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 859 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 556 571 kr | 766 208 kr | 526 337 kr |
Företrädare
- Alexandra J
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sverige Bootcamp Factory AB för organisationsnummer?
Sverige Bootcamp Factory AB har organisationsnummer 559324-7447 (5593247447).
Var ligger Sverige Bootcamp Factory AB?
Sverige Bootcamp Factory AB har sin registrerade adress Oxenstiernas alle 15, 17464 Sundbyberg.
Vilken bransch är Sverige Bootcamp Factory AB verksamt i?
Sverige Bootcamp Factory AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sverige Bootcamp Factory AB?
Sverige Bootcamp Factory AB hade en nettoomsättning på 2 517 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.