Iron Spark AB
Iron Spark AB har organisationsnummer 559324-9062 (5593249062)
Aktiebolag • Org.nr: 559324-9062
Om företaget
Iron Spark AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vollsjö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 024 498 kr räkenskapsåret 2025 (948 542 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Iron Spark AB 1 024 498 kr och redovisade ett resultat på 147 747 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, under branschens median (median 22,1 procent). Soliditeten var 46,1 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 88,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 18,2 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 46,1 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 88,1 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 82,9 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 8,0 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 024 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 542 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 4 av 9 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Sjöbo.
- Plats 244 av 508 aktiebolag med säte i Sjöbo.
- Plats 16 553 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 143 227 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,8 procent | 0,0 procent | 20,4 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | 31,8 procent | 0,0 procent | 20,4 procent | 18,2 procent |
| Soliditet | 48,2 procent | 13,2 procent | 47,5 procent | 46,1 procent |
| Kassalikviditet | 193,0 procent | 65,2 procent | 88,8 procent | 88,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,9 procent | 1,0 procent | 85,3 procent | 82,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,9 procent | 5,1 procent | 8,0 procent |
| Omsättning per anställd | 717 000 kr | 903 000 kr | 949 000 kr | 1 024 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 397 000 kr | 480 000 kr | 583 000 kr | 624 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Vollsjövägen 23827567 Vollsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att erbjuda teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 716 916 kr | 902 900 kr | 948 542 kr | 1 024 498 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 9 910 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 92 227 kr | 432 725 kr | 172 596 kr | 214 732 kr |
| Personalkostnader | 396 545 kr | 480 187 kr | 582 512 kr | 623 743 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 228 144 kr | -102 kr | 193 434 kr | 186 023 kr |
| Ränteintäkter | 31 kr | 441 kr | 431 kr | 56 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 228 175 kr | 339 kr | 193 865 kr | 186 079 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 47 003 kr | 70 kr | 39 936 kr | 38 332 kr |
| Årets resultat | 181 172 kr | 269 kr | 153 929 kr | 147 747 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 87 136 kr | 202 818 kr | 202 818 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 87 136 kr | 202 818 kr | 202 818 kr |
| Omsättningstillgångar | 427 893 kr | 113 868 kr | 177 164 kr | 183 676 kr |
| Kassa och bank | 427 893 kr | 113 868 kr | 177 164 kr | 183 676 kr |
| Summa tillgångar | 427 893 kr | 201 004 kr | 379 982 kr | 386 494 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 206 172 kr | 26 441 kr | 180 371 kr | 178 118 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 172 kr | 1 442 kr | 5 371 kr |
| Årets resultat | 181 172 kr | 269 kr | 153 929 kr | 147 747 kr |
| Kortfristiga skulder | 221 721 kr | 174 563 kr | 199 611 kr | 208 376 kr |
| Skatteskulder | 221 721 kr | 174 563 kr | 199 611 kr | 208 376 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 427 893 kr | 201 004 kr | 379 982 kr | 386 494 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att driva teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Företrädare
- Linus L (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Iron Spark AB för organisationsnummer?
Iron Spark AB har organisationsnummer 559324-9062 (5593249062).
Var ligger Iron Spark AB?
Iron Spark AB har sin registrerade adress Södra Vollsjövägen 238, 27567 Vollsjö.
Vilken bransch är Iron Spark AB verksamt i?
Iron Spark AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Iron Spark AB?
Iron Spark AB hade en nettoomsättning på 1 024 498 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Iron Spark AB?
Iron Spark AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Iron Spark AB någon utdelning?
Styrelsen i Iron Spark AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sjöbo
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.