Hadar Trädgård & Anläggning AB
Hadar Trädgård & Anläggning AB har organisationsnummer 559327-3088 (5593273088)
Aktiebolag • Org.nr: 559327-3088
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikUddevalla
Om företaget
Hadar Trädgård & Anläggning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 87 procent till 1 694 000 kr räkenskapsåret 2025 (907 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hadar Trädgård & Anläggning AB 1 694 000 kr och redovisade ett resultat på 358 407 kr. Rörelsemarginalen var 19,5 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 47,5 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 144,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,5 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,4 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,5 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 144,0 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 86,8 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 847 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 484 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 360 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 9 av 33 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Uddevalla.
- Plats 546 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 16 605 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 99 273 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,4 procent | 34,6 procent | 6,8 procent | 19,5 procent |
| Vinstmarginal | 19,3 procent | 34,8 procent | 6,8 procent | 19,4 procent |
| Soliditet | 43,9 procent | 51,1 procent | 58,4 procent | 47,5 procent |
| Kassalikviditet | 247,7 procent | 267,9 procent | 343,7 procent | 144,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,6 procent | 65,6 procent | 11,6 procent | 93,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -19,8 procent | -12,2 procent | 86,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 288 000 kr | 1 033 000 kr | 907 000 kr | 847 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 841 000 kr | 564 000 kr | 635 000 kr | 484 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skredsviks-Bua 43245197 Uddevalla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skredsviks-Bua 432 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer bedriva bygg- och anläggningsarbeten, skötsel av grönytor samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 287 593 kr | 1 033 225 kr | 907 411 kr | 1 694 072 kr |
| Övriga externa kostnader | 96 339 kr | 73 680 kr | 203 051 kr | 292 713 kr |
| Personalkostnader | 840 993 kr | 563 516 kr | 634 664 kr | 968 898 kr |
| Avskrivningar | - | - | 1 407 kr | 6 776 kr |
| Rörelseresultat | 249 422 kr | 357 668 kr | 61 799 kr | 330 590 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 1 488 kr | 1 714 kr | 463 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 950 kr | 2 205 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 249 428 kr | 359 156 kr | 61 563 kr | 328 848 kr |
| Bokslutsdispositioner | -62 000 kr | -62 000 kr | -8 757 kr | 123 661 kr |
| Skatt | 38 999 kr | 61 610 kr | 12 172 kr | 94 102 kr |
| Årets resultat | 148 429 kr | 235 546 kr | 40 634 kr | 358 407 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 114 000 kr | 198 473 kr | 210 297 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 32 473 kr | 25 697 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 114 000 kr | 166 000 kr | 184 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 394 844 kr | 588 784 kr | 400 383 kr | 598 154 kr |
| Kortfristiga fordringar | 129 319 kr | 249 363 kr | 158 905 kr | 290 919 kr |
| Kassa och bank | 265 525 kr | 339 421 kr | 241 478 kr | 307 235 kr |
| Summa tillgångar | 394 844 kr | 702 784 kr | 598 856 kr | 808 451 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 173 429 kr | 358 975 kr | 349 609 kr | 384 016 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 98 429 kr | 283 975 kr | 609 kr |
| Årets resultat | 148 429 kr | 235 546 kr | 40 634 kr | 358 407 kr |
| Obeskattade reserver | 62 000 kr | 124 000 kr | 132 757 kr | 9 096 kr |
| Kortfristiga skulder | 159 415 kr | 219 809 kr | 116 490 kr | 415 339 kr |
| Leverantörsskulder | 11 623 kr | 2 914 kr | 5 814 kr | 6 349 kr |
| Skatteskulder | 38 999 kr | 100 609 kr | 36 250 kr | 35 138 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 91 936 kr | 106 286 kr | 57 286 kr | 305 883 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 394 844 kr | 702 784 kr | 598 856 kr | 808 451 kr |
Företrädare
- David B
Undertecknad i Uddevalla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hadar Trädgård & Anläggning AB för organisationsnummer?
Hadar Trädgård & Anläggning AB har organisationsnummer 559327-3088 (5593273088).
Var ligger Hadar Trädgård & Anläggning AB?
Hadar Trädgård & Anläggning AB har sin registrerade adress Skredsviks-Bua 432, 45197 Uddevalla.
Vilken bransch är Hadar Trädgård & Anläggning AB verksamt i?
Hadar Trädgård & Anläggning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hadar Trädgård & Anläggning AB?
Hadar Trädgård & Anläggning AB hade en nettoomsättning på 1 694 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hadar Trädgård & Anläggning AB?
Hadar Trädgård & Anläggning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.