Beehive AB
Beehive AB har organisationsnummer 559327-9499 (5593279499)
Aktiebolag • Org.nr: 559327-9499
Om företaget
Beehive AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 447 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 428 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Beehive AB 1 447 000 kr och redovisade ett resultat på 245 577 kr. Rörelsemarginalen var 21,4 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 43,3 procent, under branschens median (median 61,7 procent). Kassalikviditeten var 537,5 procent, över branschens median (median 286,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | 8,2 procent | 1,2 procent till 21,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,6 procent | 8,3 procent | 1,5 procent till 22,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,3 procent | 61,7 procent | 39,2 procent till 82,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 537,5 procent | 286,8 procent | 153,8 procent till 541,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,7 procent | 14,3 procent | -21,8 procent till 42,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,3 procent | 2,5 procent | -19,6 procent till 14,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 447 000 kr | 590 000 kr | 359 000 kr till 909 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 672 000 kr | 325 000 kr | 152 000 kr till 499 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 270 av 1 472 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
- Plats 68 av 313 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Stockholm.
- Plats 20 899 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 37 255 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 113 529 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,6 procent | 49,0 procent | 29,8 procent | -15,1 procent | 21,4 procent |
| Vinstmarginal | 28,6 procent | 49,0 procent | 30,7 procent | -13,4 procent | 21,6 procent |
| Soliditet | 37,0 procent | 52,5 procent | 50,4 procent | 48,1 procent | 43,3 procent |
| Kassalikviditet | 192,3 procent | 422,4 procent | 632,6 procent | 540,2 procent | 537,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,8 procent | 63,7 procent | 40,3 procent | 0,0 procent | 51,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 115,8 procent | 0,1 procent | -28,9 procent | 1,3 procent |
| Omsättning per anställd | 929 000 kr | 1 003 000 kr | 1 004 000 kr | 714 000 kr | 1 447 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 94 000 kr | 325 000 kr | 476 000 kr | 605 000 kr | 672 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 77c/o Victoria Freitas
11227 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Kungsgatan 77 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tatuering, Tatueringsstudio.
Bransch
- 96990Diverse övriga konsumenttjänsterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 929 002 kr | 2 004 833 kr | 2 008 317 kr | 1 427 837 kr | 1 446 528 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 514 kr | 503 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 528 709 kr | 297 727 kr | 396 079 kr | 353 054 kr | 381 224 kr |
| Personalkostnader | 94 160 kr | 650 989 kr | 951 296 kr | 1 209 032 kr | 672 202 kr |
| Avskrivningar | 36 703 kr | 44 716 kr | 44 716 kr | 44 716 kr | 44 716 kr |
| Rörelseresultat | 265 844 kr | 981 627 kr | 597 938 kr | -214 934 kr | 309 916 kr |
| Ränteintäkter | - | 704 kr | 20 010 kr | 23 917 kr | 2 262 kr |
| Räntekostnader | - | 54 kr | 1 044 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 265 844 kr | 982 277 kr | 616 904 kr | -191 017 kr | 312 178 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -240 000 kr | -158 000 kr | 195 714 kr | 0 kr |
| Skatt | 55 123 kr | 153 956 kr | 97 672 kr | 4 635 kr | 66 601 kr |
| Årets resultat | 210 721 kr | 588 321 kr | 361 232 kr | 62 kr | 245 577 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 244 124 kr | 199 408 kr | 154 692 kr | 109 976 kr | 65 260 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 625 kr | 21 909 kr | 16 193 kr | 10 477 kr | 4 761 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 57 249 kr | 57 249 kr | 57 249 kr | 57 249 kr | 57 249 kr |
| Omsättningstillgångar | 664 063 kr | 1 561 500 kr | 1 622 214 kr | 1 115 315 kr | 1 030 974 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 085 kr | 257 427 kr | 126 084 kr | 239 085 kr | 202 531 kr |
| Kassa och bank | 628 978 kr | 1 304 073 kr | 1 496 130 kr | 876 230 kr | 828 443 kr |
| Summa tillgångar | 908 187 kr | 1 760 908 kr | 1 776 906 kr | 1 225 291 kr | 1 096 234 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 335 721 kr | 924 042 kr | 895 274 kr | 589 336 kr | 474 913 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 000 kr | 310 721 kr | 509 042 kr | 564 274 kr | 204 336 kr |
| Årets resultat | 210 721 kr | 588 321 kr | 361 232 kr | 62 kr | 245 577 kr |
| Obeskattade reserver | 227 214 kr | 467 214 kr | 625 214 kr | 429 500 kr | 429 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 345 252 kr | 369 652 kr | 256 418 kr | 206 455 kr | 191 821 kr |
| Leverantörsskulder | 4 771 kr | 0 kr | 4 641 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 55 123 kr | 229 457 kr | 0 kr | - | 15 450 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 285 358 kr | 140 195 kr | 214 324 kr | 169 112 kr | 154 871 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 908 187 kr | 1 760 908 kr | 1 776 906 kr | 1 225 291 kr | 1 096 234 kr |
Företrädare
- Maria Victoria F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Beehive AB för organisationsnummer?
Beehive AB har organisationsnummer 559327-9499 (5593279499).
Var ligger Beehive AB?
Beehive AB har sin registrerade adress Kungsgatan 77, 11227 Stockholm.
Vilken bransch är Beehive AB verksamt i?
Beehive AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Beehive AB?
Beehive AB hade en nettoomsättning på 1 447 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Beehive AB?
Beehive AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Beehive AB någon utdelning?
Styrelsen i Beehive AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.