MNZ Invest AB
MNZ Invest AB har organisationsnummer 559328-8011 (5593288011)
Aktiebolag • Org.nr: 559328-8011
Om företaget
MNZ Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och icke-specialiserad provisionshandel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 297 procent till 2 749 946 kr räkenskapsåret 2025 (692 750 kr föregående år).
Nettoomsättningen ökade från 692 750 kr till 2 749 946 kr, motsvarande cirka 297 procent. Ökningen förklaras huvudsakligen av att bolaget under året etablerat sig inom byggentreprenad och åtagit sig flera entreprenaduppdrag. Föregående år var samtidigt lägre än normalt, vilket förstärker den procentuella förändringen. Villkoren i bolagets uppdrag har förbättrats under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MNZ Invest AB 2 749 946 kr och redovisade ett resultat på -19 860 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var -4,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 125,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -4,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 125,9 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 297,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 750 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 269 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 445 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 91 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 2 083 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 7 214 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 62 950 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,0 procent | 2,6 procent | 3,0 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 1,6 procent | -2,3 procent | 0,8 procent |
| Soliditet | 7,0 procent | 2,9 procent | -2,3 procent | -4,4 procent |
| Kassalikviditet | 93,9 procent | 156,1 procent | 152,3 procent | 125,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -31,1 procent | -2,5 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | 14,1 procent | -40,9 procent | 297,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 028 000 kr | 1 172 000 kr | 693 000 kr | 2 750 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 176 000 kr | 373 000 kr | 114 000 kr | 269 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kivra: 559328-801110631 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, miljö och IT samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 027 766 kr | 1 172 346 kr | 692 750 kr | 2 749 946 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -72 kr | -1 020 kr | 2 320 kr | 3 267 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 243 044 kr | 65 789 kr | 4 072 kr | 599 370 kr |
| Övriga externa kostnader | 701 143 kr | 702 813 kr | 553 146 kr | 1 823 456 kr |
| Personalkostnader | 176 230 kr | 372 686 kr | 113 839 kr | 269 106 kr |
| Rörelseresultat | -92 995 kr | 30 038 kr | 20 629 kr | 59 334 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 122 kr | 32 kr | -5 kr |
| Räntekostnader | - | 11 395 kr | 36 497 kr | 36 692 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 600 kr | 18 765 kr | -15 836 kr | 22 637 kr |
| Skatt | 2 309 kr | 19 228 kr | 15 540 kr | 42 497 kr |
| Årets resultat | -5 930 kr | -463 kr | -31 376 kr | -19 860 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 90 798 kr | 20 798 kr | 20 798 kr | 52 025 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 798 kr | 20 798 kr | 20 798 kr | 52 025 kr |
| Omsättningstillgångar | 179 718 kr | 618 625 kr | 532 121 kr | 687 089 kr |
| Varulager | - | - | 73 kr | 7 487 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 425 kr | 473 164 kr | 348 277 kr | 364 856 kr |
| Kassa och bank | 5 780 kr | 112 431 kr | 25 062 kr | 156 039 kr |
| Summa tillgångar | 270 516 kr | 639 423 kr | 552 919 kr | 739 114 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 19 070 kr | 18 607 kr | -12 769 kr | -32 629 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -5 930 kr | -6 393 kr | -37 769 kr |
| Årets resultat | -5 930 kr | -463 kr | -31 376 kr | -19 860 kr |
| Kortfristiga skulder | 191 446 kr | 396 180 kr | 349 249 kr | 539 941 kr |
| Leverantörsskulder | 29 959 kr | 38 569 kr | 15 374 kr | 163 190 kr |
| Skatteskulder | - | 16 978 kr | 25 666 kr | 35 834 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 161 487 kr | 340 633 kr | 308 209 kr | 340 917 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 270 516 kr | 639 423 kr | 552 919 kr | 739 114 kr |
Ur årsredovisningen
MNZ Invest AB utvecklar och säljer konsult-, IT- och ekonomitjänster till företag i Sverige och övriga EU. Under räkenskapsåret har verksamheten breddats till att även omfatta byggentreprenad. Bolaget har sitt säte i Malmö kommun, Skåne län.
Bolaget har under året etablerat sig inom byggbranschen och har arbetat med flera entreprenaduppdrag. Verksamhetsområdet utgör vid årets utgång en betydande del av bolagets omsättning.
Företrädare
- Mikael Alexander Z (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MNZ Invest AB för organisationsnummer?
MNZ Invest AB har organisationsnummer 559328-8011 (5593288011).
Var ligger MNZ Invest AB?
MNZ Invest AB har sin registrerade adress Kivra: 559328-8011, 10631 Stockholm.
Vilken bransch är MNZ Invest AB verksamt i?
MNZ Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MNZ Invest AB?
MNZ Invest AB hade en nettoomsättning på 2 749 946 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MNZ Invest AB?
MNZ Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.