GerwelMed AB
GerwelMed AB har organisationsnummer 559329-0686 (5593290686)
Aktiebolag • Org.nr: 559329-0686
Om företaget
GerwelMed AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 1 375 445 kr räkenskapsåret 2025 (1 047 614 kr föregående år).
Nettoomsättningen ökade 31% jämfört med föregående år, vilket beror på fler uppdrag utförda under 2025 samt högre avtalade priser med kunder.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GerwelMed AB 1 375 445 kr och redovisade ett resultat på 194 261 kr. Rörelsemarginalen var 12,5 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Soliditeten var 54,9 procent, under branschens median (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 221,8 procent, under branschens median (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 54,9 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 221,8 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 31,3 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 562 av 2 739 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 10 av 23 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Järfälla.
- Plats 831 av 2 120 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 38 855 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 118 128 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,1 procent | 26,4 procent | 11,6 procent | 13,4 procent | 12,5 procent |
| Vinstmarginal | 57,1 procent | 26,4 procent | 11,9 procent | 14,1 procent | 12,7 procent |
| Soliditet | 32,0 procent | 38,9 procent | 59,6 procent | 62,4 procent | 54,9 procent |
| Kassalikviditet | 175,2 procent | 163,6 procent | 247,4 procent | 265,9 procent | 221,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,8 procent | 50,6 procent | 39,5 procent | 21,2 procent | 43,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 296,8 procent | -20,0 procent | 6,8 procent | 31,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kristoffer Huldts väg 1417669 Järfälla
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kristoffer Huldts väg 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja läkartjänster inom privat- och allmänsjukvård, huvudsakligen inom primärvården, men även BVC, skolhälsovården, äldrevården, den palliativa vården, företagshälsovården, den akuta sjukvården samt därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 309 000 kr | 1 225 999 kr | 981 173 kr | 1 047 614 kr | 1 375 445 kr |
| Övriga externa kostnader | 132 523 kr | 902 539 kr | 867 564 kr | 905 245 kr | 1 200 515 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 2 300 kr | 2 500 kr |
| Rörelseresultat | 176 477 kr | 323 460 kr | 113 609 kr | 140 069 kr | 172 430 kr |
| Ränteintäkter | - | 47 kr | 3 060 kr | 7 290 kr | 2 160 kr |
| Räntekostnader | - | 6 kr | 9 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 176 477 kr | 323 501 kr | 116 660 kr | 147 359 kr | 174 590 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 119 kr | -155 881 kr | 100 000 kr | 0 kr | 70 000 kr |
| Skatt | 27 266 kr | 34 568 kr | 44 514 kr | 30 131 kr | 50 329 kr |
| Årets resultat | 105 092 kr | 133 052 kr | 172 146 kr | 117 228 kr | 194 261 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 405 913 kr | 676 935 kr | 730 628 kr | 885 545 kr | 813 584 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 43 843 kr | 191 816 kr | 91 736 kr | 74 999 kr |
| Kassa och bank | 405 913 kr | 633 092 kr | 538 812 kr | 793 809 kr | 738 585 kr |
| Summa tillgångar | 405 913 kr | 676 935 kr | 730 628 kr | 885 545 kr | 813 584 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 130 092 kr | 263 144 kr | 435 290 kr | 552 518 kr | 446 779 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 105 092 kr | 238 144 kr | 410 290 kr | 227 518 kr |
| Årets resultat | 105 092 kr | 133 052 kr | 172 146 kr | 117 228 kr | 194 261 kr |
| Obeskattade reserver | 44 119 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 231 702 kr | 413 791 kr | 295 338 kr | 333 027 kr | 366 805 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 174 kr | 625 kr | 635 kr |
| Skatteskulder | 27 266 kr | 21 007 kr | 16 519 kr | 0 kr | 5 449 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 142 kr | 14 278 kr | 2 874 kr | 36 181 kr | 28 281 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 405 913 kr | 676 935 kr | 730 628 kr | 885 545 kr | 813 584 kr |
Ur årsredovisningen
GerwelMed AB bildades under år 2021 av moderbolaget AnnaMed AB. Bolagets verksamhet består i att leverera läkartjänster inom primärvården. Tjänsterna utförs av läkare anställd i moderbolaget.
Företrädare
- Agnieszka Grazyna G (ordförande)
- Anna Halina S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GerwelMed AB för organisationsnummer?
GerwelMed AB har organisationsnummer 559329-0686 (5593290686).
Var ligger GerwelMed AB?
GerwelMed AB har sin registrerade adress Kristoffer Huldts väg 14, 17669 Järfälla.
Vilken bransch är GerwelMed AB verksamt i?
GerwelMed AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GerwelMed AB?
GerwelMed AB hade en nettoomsättning på 1 375 445 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.