K.Dahl Bygg AB
K.Dahl Bygg AB har organisationsnummer 559329-1940 (5593291940)
Aktiebolag • Org.nr: 559329-1940
Om företaget
K.Dahl Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Smögen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 105 procent till 1 858 122 kr räkenskapsåret 2025 (906 115 kr föregående år).
Bolaget första verksamhetsår har varit ett förlängt räkenskapsår 17 månader (2021-07-29 - 2022-12- 31). Bolagets nettoomsättning har ökat med mer än 30%, detta beror framförallt på samarbete med annan byggnadsfirma samt ökade marknadsandelar.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte K.Dahl Bygg AB 1 858 122 kr och redovisade ett resultat på 53 069 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 29,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 121,5 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 29,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 121,5 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,4 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 105,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 858 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 707 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 721 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 8 av 19 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Sotenäs.
- Plats 156 av 534 aktiebolag med säte i Sotenäs.
- Plats 15 324 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 91 137 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,7 procent | -9,7 procent | 2,3 procent | 3,1 procent |
| Vinstmarginal | 11,7 procent | -9,7 procent | 2,3 procent | 3,1 procent |
| Soliditet | 74,9 procent | 26,2 procent | 36,4 procent | 29,6 procent |
| Kassalikviditet | 397,6 procent | 135,5 procent | 157,2 procent | 121,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,1 procent | -336,7 procent | 43,2 procent | 52,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,1 procent | -4,5 procent | 105,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 949 000 kr | 906 000 kr | 1 858 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 561 000 kr | 563 000 kr | 707 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolgatan 14Ac/o Kim Dahlman
45651 Smögen
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva verksamhet inom bygg, takläggningen, renovering, snickeri och bygg service för privata kunder och företag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 021 032 kr | 948 881 kr | 906 115 kr | 1 858 122 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 18 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 91 991 kr | 243 324 kr | 140 062 kr | 900 886 kr |
| Övriga externa kostnader | 175 866 kr | 236 417 kr | 181 818 kr | 188 884 kr |
| Personalkostnader | 633 552 kr | 561 415 kr | 563 287 kr | 706 761 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 3 532 kr |
| Rörelseresultat | 119 623 kr | -92 275 kr | 20 948 kr | 58 077 kr |
| Ränteintäkter | 9 kr | 24 kr | 98 kr | 282 kr |
| Räntekostnader | - | 166 kr | 207 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 119 632 kr | -92 417 kr | 20 839 kr | 58 359 kr |
| Skatt | 24 769 kr | 0 kr | - | 5 290 kr |
| Årets resultat | 94 863 kr | -92 417 kr | 20 839 kr | 53 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 49 468 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 49 468 kr |
| Omsättningstillgångar | 160 136 kr | 104 695 kr | 132 755 kr | 292 797 kr |
| Kortfristiga fordringar | 119 380 kr | 92 738 kr | 90 263 kr | 103 364 kr |
| Kassa och bank | 40 756 kr | 11 957 kr | 42 492 kr | 189 433 kr |
| Summa tillgångar | 160 136 kr | 104 695 kr | 132 755 kr | 342 265 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 119 863 kr | 27 446 kr | 48 285 kr | 101 354 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 94 863 kr | 2 446 kr | 23 285 kr |
| Årets resultat | 94 863 kr | -92 417 kr | 20 839 kr | 53 069 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 273 kr | 77 249 kr | 84 470 kr | 240 911 kr |
| Leverantörsskulder | 3 004 kr | 7 064 kr | 10 364 kr | 69 583 kr |
| Skatteskulder | 10 037 kr | 1 114 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 232 kr | 61 205 kr | 66 429 kr | 146 754 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 160 136 kr | 104 695 kr | 132 755 kr | 342 265 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götalands län, Sotenäs kommun registrerades år 2021 och bedriver verksamhet inom bygg, takläggning, renovering, byggservice för både privat- och företagskunder.
Företrädare
- Kim D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har K.Dahl Bygg AB för organisationsnummer?
K.Dahl Bygg AB har organisationsnummer 559329-1940 (5593291940).
Var ligger K.Dahl Bygg AB?
K.Dahl Bygg AB har sin registrerade adress Skolgatan 14A, 45651 Smögen.
Vilken bransch är K.Dahl Bygg AB verksamt i?
K.Dahl Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter K.Dahl Bygg AB?
K.Dahl Bygg AB hade en nettoomsättning på 1 858 122 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har K.Dahl Bygg AB?
K.Dahl Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sotenäs
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.