Hans Hydén AB
Hans Hydén AB har organisationsnummer 559330-4271 (5593304271)
Aktiebolag • Org.nr: 559330-4271
Om företaget
Hans Hydén AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 16 procent till 2 632 007 kr räkenskapsåret 2026 (2 261 697 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Hans Hydén AB 2 632 007 kr och redovisade ett resultat på 980 142 kr. Rörelsemarginalen var 62,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 25,7 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 319,5 procent, under branschens median (median 378,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,6 procent | 25,7 procent | 11,0 procent till 40,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,9 procent | 27,0 procent | 12,3 procent till 43,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,1 procent | 68,6 procent | 50,0 procent till 86,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 319,5 procent | 378,0 procent | 221,9 procent till 804,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 procent | 25,8 procent | 0,4 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 16,4 procent | 0,0 procent | -23,0 procent till 16,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 632 000 kr | 1 278 000 kr | 697 000 kr till 1 777 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 848 000 kr | 770 000 kr | 421 000 kr till 946 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 119 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 5 av 45 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Lomma.
- Plats 125 av 953 aktiebolag med säte i Lomma.
- Plats 7 508 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 65 526 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,5 procent | 43,0 procent | 49,1 procent | 61,8 procent | 62,6 procent |
| Vinstmarginal | 71,5 procent | 43,0 procent | 49,4 procent | 62,2 procent | 62,9 procent |
| Soliditet | 51,6 procent | 47,4 procent | 50,3 procent | 52,3 procent | 53,1 procent |
| Kassalikviditet | 299,7 procent | 268,5 procent | 322,7 procent | 367,8 procent | 319,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 71,4 procent | 61,2 procent | 62,2 procent | 48,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 97,5 procent | 17,2 procent | 34,5 procent | 16,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 2 632 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 848 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Naxosgatan 1023440 Lomma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och Management samt äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 726 395 kr | 1 434 835 kr | 1 682 097 kr | 2 261 697 kr | 2 632 007 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 925 kr | 42 377 kr | 36 997 kr | 42 854 kr | 136 957 kr |
| Personalkostnader | 188 249 kr | 775 807 kr | 819 645 kr | 820 810 kr | 847 591 kr |
| Rörelseresultat | 519 221 kr | 616 651 kr | 825 455 kr | 1 398 033 kr | 1 647 459 kr |
| Ränteintäkter | - | 47 kr | 7 092 kr | 7 701 kr | 7 594 kr |
| Räntekostnader | - | 288 kr | 922 kr | 0 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 519 221 kr | 616 410 kr | 831 625 kr | 1 405 734 kr | 1 655 047 kr |
| Bokslutsdispositioner | -129 800 kr | -154 000 kr | -208 000 kr | -351 900 kr | -417 000 kr |
| Skatt | 80 220 kr | 95 822 kr | 128 789 kr | 217 488 kr | 257 905 kr |
| Årets resultat | 309 201 kr | 366 588 kr | 494 836 kr | 836 346 kr | 980 142 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 98 000 kr | 314 000 kr | 614 000 kr | 1 166 012 kr | 2 128 412 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 98 000 kr | 314 000 kr | 614 000 kr | 1 166 012 kr | 2 128 412 kr |
| Omsättningstillgångar | 549 281 kr | 769 642 kr | 993 890 kr | 1 403 735 kr | 1 683 788 kr |
| Kortfristiga fordringar | 341 239 kr | 632 521 kr | 986 869 kr | 1 395 892 kr | 1 591 796 kr |
| Kassa och bank | 208 042 kr | 137 121 kr | 7 021 kr | 7 843 kr | 91 992 kr |
| Summa tillgångar | 647 281 kr | 1 083 642 kr | 1 607 890 kr | 2 569 747 kr | 3 812 200 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 334 201 kr | 513 239 kr | 808 075 kr | 1 344 421 kr | 2 024 563 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 121 651 kr | 288 239 kr | 483 075 kr | 1 019 421 kr |
| Årets resultat | 309 201 kr | 366 588 kr | 494 836 kr | 836 346 kr | 980 142 kr |
| Obeskattade reserver | 129 800 kr | 283 800 kr | 491 800 kr | 843 700 kr | 1 260 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 183 280 kr | 286 603 kr | 308 015 kr | 381 626 kr | 526 937 kr |
| Skatteskulder | 80 220 kr | 176 042 kr | 154 421 kr | 174 219 kr | 251 947 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 103 060 kr | 110 561 kr | 153 594 kr | 207 407 kr | 274 990 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 647 281 kr | 1 083 642 kr | 1 607 890 kr | 2 569 747 kr | 3 812 200 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lomma kommun, bedriver konsultverksamhet inom IT och Management samt ska äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Hans H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hans Hydén AB för organisationsnummer?
Hans Hydén AB har organisationsnummer 559330-4271 (5593304271).
Var ligger Hans Hydén AB?
Hans Hydén AB har sin registrerade adress Naxosgatan 10, 23440 Lomma.
Vilken bransch är Hans Hydén AB verksamt i?
Hans Hydén AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hans Hydén AB?
Hans Hydén AB hade en nettoomsättning på 2 632 007 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hans Hydén AB?
Hans Hydén AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hans Hydén AB någon utdelning?
Styrelsen i Hans Hydén AB föreslog en utdelning på 454 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lomma
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.