Sudyod massage AB
Sudyod massage AB har organisationsnummer 559331-0302 (5593310302)
Aktiebolag • Org.nr: 559331-0302
Om företaget
Sudyod massage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 55 procent till 324 035 kr räkenskapsåret 2025 (209 508 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sudyod massage AB 324 035 kr och redovisade ett resultat på 80 839 kr. Rörelsemarginalen var 32,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 47,6 procent, under branschens median (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 191,0 procent, under branschens median (median 223,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,5 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,6 procent | 55,1 procent | 29,5 procent till 77,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 191,0 procent | 223,5 procent | 113,8 procent till 441,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 107,8 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 54,7 procent | 1,3 procent | -12,8 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 324 000 kr | 621 000 kr | 362 000 kr till 1 011 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 48 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 998 av 1 622 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 16 av 25 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Västerås.
- Plats 2 991 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 552 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 210 315 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,1 procent | 41,2 procent | 15,9 procent | 32,5 procent |
| Vinstmarginal | 58,8 procent | 41,3 procent | -95,6 procent | 32,2 procent |
| Soliditet | 77,7 procent | 71,9 procent | -21,9 procent | 47,6 procent |
| Kassalikviditet | 162,1 procent | 184,9 procent | 82,1 procent | 191,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 procent | 41,0 procent | - | 107,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -16,5 procent | -25,6 procent | 54,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 324 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 48 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Knutsgatan 4B, lgh 1101c/o Pikul Forsbeerg
72214 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet i skönhet och hälsa massage. Investering i värdepapper
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 337 159 kr | 281 630 kr | 209 508 kr | 324 035 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 713 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 137 858 kr | 166 220 kr | 163 775 kr | 170 604 kr |
| Personalkostnader | - | - | 12 474 kr | 48 033 kr |
| Rörelseresultat | 199 301 kr | 116 123 kr | 33 259 kr | 105 398 kr |
| Ränteintäkter | - | 358 kr | 159 kr | -16 kr |
| Räntekostnader | 959 kr | 229 kr | 1 056 kr | 926 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 198 342 kr | 116 252 kr | -200 350 kr | 104 456 kr |
| Skatt | 40 921 kr | 24 165 kr | 0 kr | 23 617 kr |
| Årets resultat | 157 421 kr | 92 087 kr | -200 350 kr | 80 839 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 150 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 84 629 kr | 162 317 kr | 26 724 kr | 157 408 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 592 kr | 57 480 kr | 17 228 kr | 62 377 kr |
| Kassa och bank | 37 037 kr | 104 837 kr | 9 496 kr | 95 031 kr |
| Summa tillgångar | 234 629 kr | 312 317 kr | 26 724 kr | 157 408 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 182 421 kr | 224 508 kr | -5 842 kr | 74 997 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 107 421 kr | 169 508 kr | -30 842 kr |
| Årets resultat | 157 421 kr | 92 087 kr | -200 350 kr | 80 839 kr |
| Kortfristiga skulder | 52 208 kr | 87 809 kr | 32 566 kr | 82 411 kr |
| Leverantörsskulder | 933 kr | 4 775 kr | 0 kr | 1 818 kr |
| Skatteskulder | 40 921 kr | 65 086 kr | 24 165 kr | 23 617 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 354 kr | 10 122 kr | 6 401 kr | 54 976 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 234 629 kr | 312 317 kr | 26 724 kr | 157 408 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås registrerades år 2021 och ska bedriva verksamhet inom skönhet och hälsa med främst inrktning mot massage.
Företrädare
- Pikul F (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås, enligt digital underskrift 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sudyod massage AB för organisationsnummer?
Sudyod massage AB har organisationsnummer 559331-0302 (5593310302).
Var ligger Sudyod massage AB?
Sudyod massage AB har sin registrerade adress Knutsgatan 4B, lgh 1101, 72214 Västerås.
Vilken bransch är Sudyod massage AB verksamt i?
Sudyod massage AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sudyod massage AB?
Sudyod massage AB hade en nettoomsättning på 324 035 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sudyod massage AB?
Sudyod massage AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.