Urban Makers AB
Urban Makers AB har organisationsnummer 559331-1854 (5593311854)
Aktiebolag • Org.nr: 559331-1854
Om företaget
Urban Makers AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment och detaljhandel med inredningstextilier.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 32 procent till 1 888 863 kr räkenskapsåret 2025 (1 431 568 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Urban Makers AB 1 888 863 kr och redovisade ett resultat på 514 553 kr. Rörelsemarginalen var 34,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 69,2 procent, över branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 324,5 procent, över branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,7 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,7 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,2 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 324,5 procent | 298,2 procent | 147,0 procent till 628,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 94,5 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,9 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 889 000 kr | 638 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 308 000 kr | 97 000 kr till 516 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 207 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 37 av 418 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 16 469 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 28 757 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 89 733 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 18,3 procent | 19,3 procent | 34,7 procent |
| Vinstmarginal | 29,6 procent | 18,4 procent | 19,4 procent | 34,7 procent |
| Soliditet | 73,4 procent | 64,0 procent | 76,5 procent | 69,2 procent |
| Kassalikviditet | 376,6 procent | 278,1 procent | 426,2 procent | 324,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,4 procent | 88,8 procent | 87,9 procent | 94,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,1 procent | -6,2 procent | 31,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 797 000 kr | 1 525 000 kr | 1 432 000 kr | 1 889 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 939 000 kr | 814 000 kr | 687 000 kr | 624 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagåkersgatan 260361 Norrköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hagåkersgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva utbildning, events, träningar och tävlingar till privatpersoner samt företag inom sporten padel. Företaget ska bedriva försäljning av produkter till hemmet så som inredning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 797 375 kr | 1 525 492 kr | 1 431 568 kr | 1 888 863 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 248 kr | 12 820 kr | 29 844 kr | 100 499 kr |
| Övriga externa kostnader | 313 478 kr | 418 869 kr | 438 426 kr | 508 675 kr |
| Personalkostnader | 939 272 kr | 814 461 kr | 686 585 kr | 624 021 kr |
| Rörelseresultat | 531 377 kr | 279 342 kr | 276 713 kr | 655 668 kr |
| Ränteintäkter | - | 946 kr | 1 082 kr | -297 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 kr | 67 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 531 377 kr | 280 288 kr | 277 793 kr | 655 304 kr |
| Skatt | 113 452 kr | 59 165 kr | 66 788 kr | 140 751 kr |
| Årets resultat | 417 925 kr | 221 123 kr | 211 005 kr | 514 553 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 603 042 kr | 388 849 kr | 313 640 kr | 787 151 kr |
| Kortfristiga fordringar | 145 348 kr | 132 973 kr | 46 056 kr | 22 226 kr |
| Kassa och bank | 457 694 kr | 255 876 kr | 267 584 kr | 764 925 kr |
| Summa tillgångar | 603 042 kr | 388 849 kr | 313 640 kr | 787 151 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 442 925 kr | 249 048 kr | 240 053 kr | 544 606 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 925 kr | 4 048 kr | 5 053 kr |
| Årets resultat | 417 925 kr | 221 123 kr | 211 005 kr | 514 553 kr |
| Kortfristiga skulder | 160 117 kr | 139 801 kr | 73 587 kr | 242 545 kr |
| Leverantörsskulder | 35 978 kr | 34 982 kr | 6 160 kr | 16 886 kr |
| Skatteskulder | 7 852 kr | 35 967 kr | 62 145 kr | 127 824 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 116 287 kr | 68 852 kr | 5 282 kr | 97 835 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 603 042 kr | 388 849 kr | 313 640 kr | 787 151 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades 2021 och bedriver verksamhet inom utbildning, events, träningar och tävlingar till privatpersoner samt företag inom sporten padel. Företaget bedriver även försäljning av produkter till hemmet så som inredning.
Företrädare
- Jesper R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Urban Makers AB för organisationsnummer?
Urban Makers AB har organisationsnummer 559331-1854 (5593311854).
Var ligger Urban Makers AB?
Urban Makers AB har sin registrerade adress Hagåkersgatan 2, 60361 Norrköping.
Vilken bransch är Urban Makers AB verksamt i?
Urban Makers AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Urban Makers AB?
Urban Makers AB hade en nettoomsättning på 1 888 863 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Urban Makers AB?
Urban Makers AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.