Nanhudi AB
Nanhudi AB har organisationsnummer 559331-2662 (5593312662)
Aktiebolag • Org.nr: 559331-2662
Om företaget
Nanhudi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar, partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning, ljudinspelning och musikutgivning och arrangemang av kongresser och mässor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nanhudi AB 0 kr och redovisade ett resultat på -18 708 kr. Soliditeten var 89,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 940,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,4 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 940,4 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -24,7 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 188 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 791 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,5 procent | 14,0 procent | -49,7 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 92,8 procent | 13,9 procent | -50,4 procent | - | - |
| Soliditet | 72,0 procent | 70,1 procent | 91,5 procent | 67,3 procent | 89,4 procent |
| Kassalikviditet | 356,8 procent | 334,2 procent | 1180,8 procent | 305,8 procent | 940,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,2 procent | 15,7 procent | -46,3 procent | -114,5 procent | -24,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,6 procent | -64,2 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 2 059 000 kr | 736 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 1 556 000 kr | 835 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krukmakargatan 24c/o Sune Strenge Kaae
11851 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Krukmakargatan 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, produkt utveckling och ledarskap, utveckla mjukvaruprodukter och hårdvaruprodukter, göra ljud & ljus produktioner och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 77390Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- 46501Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
- 59200Ljudinspelning och musikutgivning
- 82300Arrangemang av kongresser och mässor
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 879 199 kr | 2 059 145 kr | 736 270 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 141 099 kr | 216 233 kr | 252 346 kr | 111 731 kr | 18 717 kr |
| Personalkostnader | - | 1 555 615 kr | 834 957 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | 6 200 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 1 738 102 kr | 287 297 kr | -365 794 kr | -111 731 kr | -18 717 kr |
| Ränteintäkter | - | 60 kr | 5 256 kr | 3 728 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 106 kr | 1 254 kr | 10 665 kr | 61 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 737 996 kr | 286 103 kr | -371 203 kr | -108 064 kr | -18 708 kr |
| Skatt | 358 324 kr | 59 663 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 1 379 672 kr | 226 440 kr | -371 203 kr | -108 064 kr | -18 708 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 1 951 753 kr | 2 059 938 kr | 876 650 kr | 140 182 kr | 84 637 kr |
| Kortfristiga fordringar | 606 744 kr | 862 381 kr | 341 134 kr | 19 235 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 1 345 009 kr | 1 197 557 kr | 535 516 kr | 120 947 kr | 84 637 kr |
| Summa tillgångar | 1 951 753 kr | 2 059 938 kr | 876 650 kr | 140 182 kr | 84 637 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 404 672 kr | 1 443 612 kr | 802 409 kr | 94 345 kr | 75 637 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 192 172 kr | 1 148 612 kr | 177 409 kr | 69 345 kr |
| Årets resultat | 1 379 672 kr | 226 440 kr | -371 203 kr | -108 064 kr | -18 708 kr |
| Kortfristiga skulder | 547 081 kr | 616 326 kr | 74 241 kr | 45 837 kr | 9 000 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 250 kr | 13 623 kr | 2 500 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 358 324 kr | 417 987 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 188 756 kr | 191 089 kr | 54 618 kr | 35 837 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 951 753 kr | 2 059 938 kr | 876 650 kr | 140 182 kr | 84 637 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utvecklar mjukvaruprodukter och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Bolagets verksamhet har varit vilande under räkenskapsåret.
Företrädare
- Sune Liunge S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nanhudi AB för organisationsnummer?
Nanhudi AB har organisationsnummer 559331-2662 (5593312662).
Var ligger Nanhudi AB?
Nanhudi AB har sin registrerade adress Krukmakargatan 24, 11851 Stockholm.
Vilken bransch är Nanhudi AB verksamt i?
Nanhudi AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nanhudi AB?
Nanhudi AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.