Reslow Care AB
Reslow Care AB har organisationsnummer 559332-3230 (5593323230)
Aktiebolag • Org.nr: 559332-3230
Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personerMalmö
Om företaget
Reslow Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 87301).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 196 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 108 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Reslow Care AB 1 196 000 kr och redovisade ett resultat på 199 162 kr. Rörelsemarginalen var 22,5 procent, över branschens median (median 18,3 procent). Soliditeten var 42,3 procent, under branschens median (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 173,3 procent, under branschens median (median 268,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,5 procent | 18,3 procent | 7,0 procent till 53,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | 20,1 procent | 6,5 procent till 52,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 42,3 procent | 61,4 procent | 41,1 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 173,3 procent | 268,1 procent | 158,8 procent till 863,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 88,5 procent | 16,4 procent | -3,6 procent till 44,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,9 procent | 0,5 procent | -37,8 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 196 000 kr | 872 000 kr | 627 000 kr till 1 151 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 795 000 kr | 529 000 kr | 268 000 kr till 721 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 23 av 87 aktiebolag inom vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer.
- Plats 4 223 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 15 009 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 130 322 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 26,9 procent | 19,4 procent | 22,5 procent |
| Vinstmarginal | 32,0 procent | 26,9 procent | 19,3 procent | 22,4 procent |
| Soliditet | 48,0 procent | 42,5 procent | 38,8 procent | 42,3 procent |
| Kassalikviditet | 192,3 procent | 173,9 procent | 163,5 procent | 173,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,7 procent | 91,1 procent | 83,0 procent | 88,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,0 procent | -8,9 procent | 7,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 086 000 kr | 1 216 000 kr | 1 108 000 kr | 1 196 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 685 000 kr | 827 000 kr | 833 000 kr | 795 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Falkmansgatan 5bc/o Reslow
21762 Malmö
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Falkmansgatan 5b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bemanningsföretag som hyr ut personal till olika vårdverksamheter utefter deras behov, därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 085 858 kr | 1 215 613 kr | 1 108 093 kr | 1 195 637 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 781 kr | 62 505 kr | 59 943 kr | 131 317 kr |
| Personalkostnader | 684 619 kr | 826 566 kr | 833 333 kr | 794 990 kr |
| Rörelseresultat | 347 458 kr | 326 542 kr | 214 818 kr | 269 330 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 43 kr | 240 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 267 kr | 1 124 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 347 458 kr | 326 542 kr | 213 594 kr | 268 446 kr |
| Skatt | 72 149 kr | 67 267 kr | 44 279 kr | 69 284 kr |
| Årets resultat | 275 309 kr | 259 275 kr | 169 315 kr | 199 162 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 625 723 kr | 669 901 kr | 525 195 kr | 532 234 kr |
| Kortfristiga fordringar | 58 626 kr | 31 971 kr | 139 172 kr | 111 710 kr |
| Kassa och bank | 567 097 kr | 637 929 kr | 386 023 kr | 420 523 kr |
| Summa tillgångar | 625 723 kr | 669 901 kr | 525 195 kr | 532 234 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 300 309 kr | 284 584 kr | 203 898 kr | 225 061 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 309 kr | 9 584 kr | 898 kr |
| Årets resultat | 275 309 kr | 259 275 kr | 169 315 kr | 199 162 kr |
| Kortfristiga skulder | 325 414 kr | 385 317 kr | 321 296 kr | 307 173 kr |
| Skatteskulder | 35 533 kr | 69 909 kr | 14 854 kr | 7 119 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 289 881 kr | 315 408 kr | 301 199 kr | 300 054 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 625 723 kr | 669 901 kr | 525 195 kr | 532 234 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bemanningsföretag som hyr ut personal till olika vårdverksamheter utefter deras behov. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Malin R
Undertecknad i Malmö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Reslow Care AB för organisationsnummer?
Reslow Care AB har organisationsnummer 559332-3230 (5593323230).
Var ligger Reslow Care AB?
Reslow Care AB har sin registrerade adress Falkmansgatan 5b, 21762 Malmö.
Vilken bransch är Reslow Care AB verksamt i?
Reslow Care AB är registrerat i branschen vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Reslow Care AB?
Reslow Care AB hade en nettoomsättning på 1 196 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Reslow Care AB?
Reslow Care AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Reslow Care AB någon utdelning?
Styrelsen i Reslow Care AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.