Influunt AB
Influunt AB har organisationsnummer 559332-5714 (5593325714)
Aktiebolag • Org.nr: 559332-5714
Om företaget
Influunt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (10 000 kr föregående år).
Verksamhetsåret har inte innehållit inkomstbringande verksamhet. Bolaget bedrivs som enmansföretag vid sidan av heltidssysselsättning och verksamhetens omfattning varierar beroende på denna.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Influunt AB 0 kr och redovisade ett resultat på -2 414 kr. Soliditeten var 100,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,8 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -8,1 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 893 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 42 av 45 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Uppsala.
- Plats 6 020 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,1 procent | 83,2 procent | 109,1 procent | 100,8 procent |
| Kassalikviditet | 249,9 procent | 417,3 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 procent | -10,7 procent | -23,7 procent | -8,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Haminavägen 14c/o Henrik Zetterberg
79141 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utbildnings- och konsultverksamhet inom träning, friluftsliv, hälsa och vård. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta utrustning för träning och friluftsliv samt bedriva konsultativ verksamhet inom försäljning och uthyrning av tränings- och friluftslivsutrustning. Aktiebolaget ska bedriva hälso- och sjukvård inom primär- och sluten vård och angränsade verksamhetsområden. Bolaget ska äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 714 kr | 12 999 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 016 kr | 2 910 kr | 3 150 kr | 2 463 kr |
| Avskrivningar | 14 421 kr | 14 420 kr | 14 421 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 24 277 kr | -4 331 kr | -7 571 kr | -2 463 kr |
| Ränteintäkter | - | 38 kr | -30 kr | 49 kr |
| Räntekostnader | - | - | 49 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 277 kr | -4 293 kr | -7 650 kr | -2 414 kr |
| Skatt | 4 999 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 19 278 kr | -4 293 kr | -7 650 kr | -2 414 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 28 841 kr | 14 421 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 841 kr | 14 421 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 25 734 kr | 33 620 kr | 29 631 kr | 29 696 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 5 317 kr | 0 kr | 5 292 kr |
| Kassa och bank | 25 734 kr | 28 303 kr | 29 631 kr | 24 404 kr |
| Summa tillgångar | 54 575 kr | 48 041 kr | 29 631 kr | 29 696 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 44 278 kr | 39 985 kr | 32 335 kr | 29 921 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 19 278 kr | 14 985 kr | 7 335 kr |
| Årets resultat | 19 278 kr | -4 293 kr | -7 650 kr | -2 414 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 297 kr | 8 056 kr | -2 704 kr | -225 kr |
| Leverantörsskulder | 120 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 4 999 kr | 0 kr | -9 985 kr | -5 178 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 178 kr | 8 056 kr | 7 281 kr | 4 953 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 54 575 kr | 48 041 kr | 29 631 kr | 29 696 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Falun och tillhandahåller konsulttjänster inom vård, hälsa och pedagogik.
Företrädare
- Henrik Gustav Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Influunt AB för organisationsnummer?
Influunt AB har organisationsnummer 559332-5714 (5593325714).
Var ligger Influunt AB?
Influunt AB har sin registrerade adress Haminavägen 14, 79141 Falun.
Vilken bransch är Influunt AB verksamt i?
Influunt AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Influunt AB?
Influunt AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.