Rävkullen Bygg & Måleri AB
Rävkullen Bygg & Måleri AB har organisationsnummer 559332-9187 (5593329187)
Aktiebolag • Org.nr: 559332-9187
Om företaget
Rävkullen Bygg & Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar andra bygginstallationer och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rävkullen Bygg & Måleri AB 2 452 850 kr och redovisade ett resultat på 247 847 kr. Rörelsemarginalen var 16,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 29,1 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 163,6 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,9 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,1 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 163,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 78,8 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 006 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 408 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 12 883 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 850 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 69 955 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,0 procent | - | - | 16,9 procent |
| Vinstmarginal | 83,1 procent | - | - | 16,9 procent |
| Soliditet | 64,5 procent | 47,1 procent | 100,0 procent | 29,1 procent |
| Kassalikviditet | 281,7 procent | 189,1 procent | - | 163,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,7 procent | -2,9 procent | -11,0 procent | 78,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlavägen 18, BV11431 Stockholm
Bolag på samma adress
86 andra bolag har Karlavägen 18, BV som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bygg och anläggning, nybyggnation av småhus, byggentreprenader, måleri entreprenader, fastighetsservice.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 564 829 kr | 0 kr | - | 2 452 850 kr |
| Övriga externa kostnader | 59 103 kr | 7 481 kr | 8 661 kr | 279 651 kr |
| Personalkostnader | 36 718 kr | 0 kr | - | 1 196 kr |
| Rörelseresultat | 469 008 kr | -7 481 kr | -8 661 kr | 414 980 kr |
| Ränteintäkter | 410 kr | 5 329 kr | 1 329 kr | 262 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 3 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 469 413 kr | -2 155 kr | -7 332 kr | 415 242 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -103 000 kr |
| Skatt | 96 906 kr | 0 kr | - | 64 395 kr |
| Årets resultat | 372 507 kr | -2 155 kr | -7 332 kr | 247 847 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 616 300 kr | 159 906 kr | 66 488 kr | 1 081 616 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 kr | 89 035 kr | 2 973 kr | 902 561 kr |
| Kassa och bank | 616 280 kr | 70 871 kr | 63 515 kr | 179 055 kr |
| Summa tillgångar | 616 300 kr | 159 906 kr | 66 488 kr | 1 081 616 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 397 507 kr | 75 352 kr | 66 488 kr | 314 335 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 52 507 kr | 48 820 kr | 41 488 kr |
| Årets resultat | 372 507 kr | -2 155 kr | -7 332 kr | 247 847 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 103 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 218 793 kr | 84 554 kr | - | 661 084 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 540 759 kr |
| Skatteskulder | 85 326 kr | 84 554 kr | - | 64 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 133 467 kr | 0 kr | - | 55 930 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 616 300 kr | 159 906 kr | 66 488 kr | 1 081 616 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bygg- och måleriarbeten Räkenskapsåret 2025 är bolagets första verksamhetsår. Verksamheten har under året utvecklats mycket positivt och bolaget har etablerat sig på marknaden med flera genomförda projekt och återkommande kunder. Omsättningen uppgick under året till cirka 2,5 Mkr och verksamheten redovisade ett positivt resultat. Efterfrågan på bolagets tjänster har varit fortsatt god under året. Bolaget har under året arbetat med att etablera rutiner och samarbeten för fortsatt expansion. Bolaget ser positivt på kommande verksamhetsår och bedömer att omsättningen kan komma att öka väsentligt under 2026, med fortsatt fokus på lönsam tillväxt och långsiktiga kundrelationer Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Simone F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rävkullen Bygg & Måleri AB för organisationsnummer?
Rävkullen Bygg & Måleri AB har organisationsnummer 559332-9187 (5593329187).
Var ligger Rävkullen Bygg & Måleri AB?
Rävkullen Bygg & Måleri AB har sin registrerade adress Karlavägen 18, BV, 11431 Stockholm.
Vilken bransch är Rävkullen Bygg & Måleri AB verksamt i?
Rävkullen Bygg & Måleri AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rävkullen Bygg & Måleri AB?
Rävkullen Bygg & Måleri AB hade en nettoomsättning på 2 452 850 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.