NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB har organisationsnummer 559333-0177 (5593330177)
Aktiebolag • Org.nr: 559333-0177
Om företaget
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och övrig teknisk konsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 57 procent till 28 765 kr räkenskapsåret 2026 (67 574 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB 28 765 kr och redovisade ett resultat på -34 230 kr. Soliditeten var 90,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 452,4 procent, över branschens median (median 364,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,6 procent | 65,2 procent | 48,3 procent till 83,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 452,4 procent | 364,5 procent | 215,2 procent till 781,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -70,9 procent | 26,2 procent | 1,1 procent till 58,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 179 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 42 av 48 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Luleå.
- Plats 1 772 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 5 629 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 267 714 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 16,8 procent | -46,1 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 16,7 procent | -47,2 procent | - | - |
| Soliditet | 22,7 procent | 47,5 procent | 32,5 procent | 38,6 procent | 90,6 procent |
| Kassalikviditet | 116,2 procent | 67,1 procent | 80,0 procent | 349,3 procent | 452,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -65,4 procent | 68,0 procent | -262,8 procent | 20,9 procent | -70,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -68,3 procent | -53,4 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
SMEDKROKEN 697433 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom industri, bygg och närliggande branscher, innefattande projektledning, rådgivning, teknisk konsultation samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva försäljning av tjänster inom idrott och friskvård, samt försäljning av idrottsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 790 kr | 457 293 kr | 145 035 kr | 67 574 kr | 28 765 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 303 kr | 0 kr | 42 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 69 196 kr | 258 121 kr | 112 260 kr | 36 599 kr | 30 061 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 855 kr | 56 332 kr | 16 158 kr | 12 084 kr | 28 312 kr |
| Avskrivningar | - | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Rörelseresultat | -19 774 kr | 76 671 kr | -66 881 kr | 8 151 kr | -34 608 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 kr | 5 kr | 0 kr | 67 kr |
| Räntekostnader | - | 140 kr | 1 568 kr | 1 260 kr | -311 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -19 774 kr | 76 536 kr | -68 445 kr | 6 891 kr | -34 230 kr |
| Skatt | - | 12 277 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -19 774 kr | 64 259 kr | -68 445 kr | 6 891 kr | -34 230 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 20 000 kr | 15 000 kr | 10 000 kr | 5 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 20 000 kr | 15 000 kr | 10 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 107 986 kr | 179 093 kr | 65 126 kr | 75 219 kr | 48 307 kr |
| Varulager | 75 734 kr | 108 856 kr | 31 467 kr | 25 685 kr | 25 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 286 kr | 26 891 kr | 5 600 kr | 11 850 kr | 10 085 kr |
| Kassa och bank | 30 966 kr | 43 346 kr | 28 059 kr | 37 684 kr | 12 537 kr |
| Summa tillgångar | 132 986 kr | 199 093 kr | 80 126 kr | 85 219 kr | 53 307 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 30 226 kr | 94 485 kr | 26 040 kr | 32 931 kr | 48 307 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 000 kr | 5 226 kr | 69 485 kr | 1 040 kr | 57 537 kr |
| Årets resultat | -19 774 kr | 64 259 kr | -68 445 kr | 6 891 kr | -34 230 kr |
| Kortfristiga skulder | 27 760 kr | 104 608 kr | 42 086 kr | 14 182 kr | 5 000 kr |
| Leverantörsskulder | 22 760 kr | 10 647 kr | 1 971 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 12 277 kr | 12 277 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 76 684 kr | 22 838 kr | 9 182 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 132 986 kr | 199 093 kr | 80 126 kr | 85 219 kr | 53 307 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning av sport och friluftsprodukter, cyklar med tillbehör, skidor medtillbehör, kläder och reservdelar. Individuell personlig anpassning av cyklar och skidor. Tränings- och friskvårsaktiviteter med cykel och skidor. Cykel och skidverkstad för underhåll och reparation.Företaget har sitt säte i Luleå.
Erhållna, villkorade, aktieägartillskott uppgår till 0 kr (25 000 kr).
Företrädare
- Niklas H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB för organisationsnummer?
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB har organisationsnummer 559333-0177 (5593330177).
Var ligger NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB?
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB har sin registrerade adress SMEDKROKEN 6, 97433 Luleå.
Vilken bransch är NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB verksamt i?
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB?
NORRBOTTENS INDUSTRITEKNIK AB hade en nettoomsättning på 28 765 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.