Intuity AB
Intuity AB har organisationsnummer 559333-0680 (5593330680)
Aktiebolag • Org.nr: 559333-0680
Om företaget
Intuity AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 564 442 kr räkenskapsåret 2025 (1 370 585 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Intuity AB 1 564 442 kr och redovisade ett resultat på 385 919 kr. Rörelsemarginalen var 31,2 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 73,6 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 279,5 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 73,6 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 279,5 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,2 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,1 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 564 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 988 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 208 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 42 av 160 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Västerås.
- Plats 1 551 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 325 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 106 515 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,4 procent | 27,1 procent | 30,7 procent | 31,2 procent |
| Vinstmarginal | 69,4 procent | 23,4 procent | 22,0 procent | 31,2 procent |
| Soliditet | 29,0 procent | 63,7 procent | 68,6 procent | 73,6 procent |
| Kassalikviditet | 248,0 procent | 218,6 procent | 273,3 procent | 279,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 procent | 85,6 procent | 81,6 procent | 91,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 559,9 procent | -1,1 procent | 14,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 386 000 kr | 1 371 000 kr | 1 564 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 858 000 kr | 877 000 kr | 988 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Genuagatan 2c/o Niclas Boman
72356 Västerås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Genuagatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom kvalificerad redovisning, handel med värdepapper och därtill förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 000 kr | 1 385 729 kr | 1 370 585 kr | 1 564 442 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 763 kr | 3 979 kr | 1 680 kr | 3 120 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 217 kr | 87 251 kr | 70 502 kr | 85 704 kr |
| Personalkostnader | - | 858 159 kr | 877 245 kr | 987 764 kr |
| Avskrivningar | 41 364 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 145 656 kr | 375 882 kr | 421 158 kr | 487 854 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 450 kr | 1 141 kr | 637 kr |
| Räntekostnader | - | 93 kr | 1 227 kr | 81 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 145 656 kr | 324 693 kr | 301 532 kr | 488 410 kr |
| Skatt | 30 786 kr | 86 903 kr | 62 867 kr | 102 491 kr |
| Årets resultat | 114 870 kr | 237 790 kr | 238 665 kr | 385 919 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 223 959 kr | 89 954 kr | 60 244 kr | 150 244 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 165 459 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 58 500 kr | 89 954 kr | 60 244 kr | 150 244 kr |
| Omsättningstillgångar | 257 898 kr | 346 025 kr | 365 973 kr | 425 122 kr |
| Kortfristiga fordringar | 250 000 kr | 108 062 kr | 154 720 kr | 196 237 kr |
| Kassa och bank | 7 898 kr | 237 963 kr | 211 253 kr | 228 885 kr |
| Summa tillgångar | 481 857 kr | 435 979 kr | 426 217 kr | 575 366 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 139 870 kr | 277 660 kr | 292 325 kr | 423 244 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 14 870 kr | 28 660 kr | 12 325 kr |
| Årets resultat | 114 870 kr | 237 790 kr | 238 665 kr | 385 919 kr |
| Kortfristiga skulder | 103 987 kr | 158 319 kr | 133 892 kr | 152 122 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 14 957 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 30 786 kr | 33 215 kr | -20 024 kr | 20 862 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 701 kr | 125 104 kr | 138 959 kr | 131 260 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 481 857 kr | 435 979 kr | 426 217 kr | 575 366 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget erbjuder konsulttjänster inom redovisning och närliggande ekonomitjänster.
Företrädare
- Niclas Anders B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Intuity AB för organisationsnummer?
Intuity AB har organisationsnummer 559333-0680 (5593330680).
Var ligger Intuity AB?
Intuity AB har sin registrerade adress Genuagatan 2, 72356 Västerås.
Vilken bransch är Intuity AB verksamt i?
Intuity AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Intuity AB?
Intuity AB hade en nettoomsättning på 1 564 442 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Intuity AB?
Intuity AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.