Velour Automotive AB
Velour Automotive AB har organisationsnummer 559333-6463 (5593336463)
Aktiebolag • Org.nr: 559333-6463
Om företaget
Velour Automotive AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 77 procent till 204 599 kr räkenskapsåret 2025 (903 672 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Velour Automotive AB 204 599 kr och redovisade ett resultat på -95 865 kr. Rörelsemarginalen var -46,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 65,7 procent, över branschens median (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 291,2 procent, över branschens median (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -46,4 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -46,9 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,7 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 291,2 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -250,7 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -77,4 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 205 000 kr | 4 139 000 kr | 1 192 000 kr till 10 030 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 234 000 kr | 401 000 kr | 176 000 kr till 578 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 608 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 6 av 8 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Lerum.
- Plats 980 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 37 333 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 227 421 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,0 procent | -23,5 procent | 24,7 procent | -46,4 procent |
| Vinstmarginal | 45,9 procent | -23,7 procent | 24,6 procent | -46,9 procent |
| Soliditet | 71,5 procent | 46,9 procent | 59,7 procent | 65,7 procent |
| Kassalikviditet | 371,9 procent | 188,3 procent | 248,3 procent | 291,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,5 procent | -196,2 procent | 82,4 procent | -250,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 28,3 procent | 164,4 procent | -77,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | 342 000 kr | 904 000 kr | 205 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 303 000 kr | 584 000 kr | 234 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lerum Andersvägen 7444330 Lerum
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lerum Andersvägen 74 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver handel med nya och begagnade personbilar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 266 354 kr | 341 825 kr | 903 672 kr | 204 599 kr |
| Övriga externa kostnader | 83 191 kr | 119 449 kr | 96 422 kr | 65 309 kr |
| Personalkostnader | 60 581 kr | 302 582 kr | 583 756 kr | 234 289 kr |
| Rörelseresultat | 122 582 kr | -80 206 kr | 223 494 kr | -94 999 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 267 kr | 80 kr |
| Räntekostnader | 261 kr | 655 kr | 1 350 kr | 946 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 122 321 kr | -80 861 kr | 222 411 kr | -95 865 kr |
| Skatt | 25 251 kr | 0 kr | 29 515 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 97 070 kr | -80 861 kr | 192 896 kr | -95 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 170 620 kr | 87 861 kr | 391 926 kr | 58 240 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 43 587 kr | 118 048 kr | 26 114 kr |
| Kassa och bank | 170 620 kr | 44 274 kr | 273 878 kr | 32 126 kr |
| Summa tillgångar | 170 620 kr | 87 861 kr | 391 926 kr | 58 240 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 122 070 kr | 41 209 kr | 234 105 kr | 38 240 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 97 070 kr | 16 209 kr | 109 105 kr |
| Årets resultat | 97 070 kr | -80 861 kr | 192 896 kr | -95 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 883 kr | 46 652 kr | 157 821 kr | 20 000 kr |
| Skatteskulder | 25 251 kr | 25 251 kr | 5 216 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 632 kr | 13 401 kr | 152 605 kr | 20 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 170 620 kr | 87 861 kr | 391 926 kr | 58 240 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Mölndal, bedriver verksamhet inom konsultverksamhet inriktad mot bilförsäljning och projektledning.
Företrädare
- Aida Z (styrelseledamot)
- Edmond Enver L (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Velour Automotive AB för organisationsnummer?
Velour Automotive AB har organisationsnummer 559333-6463 (5593336463).
Var ligger Velour Automotive AB?
Velour Automotive AB har sin registrerade adress Lerum Andersvägen 74, 44330 Lerum.
Vilken bransch är Velour Automotive AB verksamt i?
Velour Automotive AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Velour Automotive AB?
Velour Automotive AB hade en nettoomsättning på 204 599 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Velour Automotive AB?
Velour Automotive AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.