Om företaget
Pro Mr Investment AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 55 procent till 2 303 000 kr räkenskapsåret 2023 (5 152 000 kr föregående år).
Nettoomsättning har minskat till följd av en minskad aktivitet i bolaget.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Pro Mr Investment AB 2 303 000 kr och redovisade ett resultat på 96 078 kr. Rörelsemarginalen var 12,1 procent, under branschens median (median 14,8 procent). Soliditeten var 39,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,3 procent). Kassalikviditeten var 194,7 procent, under branschens median (median 316,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | 14,8 procent | 0,4 procent till 40,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 15,2 procent | 0,5 procent till 42,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,6 procent | 62,3 procent | 42,2 procent till 79,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 194,7 procent | 316,2 procent | 175,6 procent till 587,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 22,2 procent | -0,1 procent till 53,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -55,3 procent | 2,6 procent | -29,5 procent till 39,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 303 000 kr | 767 000 kr | 344 000 kr till 1 380 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 896 000 kr | 399 000 kr | 131 000 kr till 656 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,1 procent | 12,1 procent |
| Vinstmarginal | 68,1 procent | 12,1 procent |
| Soliditet | 57,7 procent | 39,6 procent |
| Kassalikviditet | 413,6 procent | 194,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,8 procent | 4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -55,3 procent |
| Omsättning per anställd | 5 152 000 kr | 2 303 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 837 000 kr | 896 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skeppsbron 4011130 Stockholm
Bolag på samma adress
22 andra bolag har Skeppsbron 40 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva artistverksamhet inom musik, bedriva författarverksamhet och konstnärligt skapande samt äga och förvalta fast och lös egendom såsom aktier, andelar och andra värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 152 465 kr | 2 302 901 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 47 130 kr |
| Övriga externa kostnader | 740 154 kr | 818 588 kr |
| Personalkostnader | 837 482 kr | 896 284 kr |
| Avskrivningar | - | 12 874 kr |
| Rörelseresultat | 3 509 690 kr | 279 037 kr |
| Ränteintäkter | 12 kr | 422 kr |
| Räntekostnader | - | 449 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 509 702 kr | 279 010 kr |
| Bokslutsdispositioner | -885 000 kr | -110 000 kr |
| Skatt | 549 216 kr | 72 932 kr |
| Årets resultat | 2 075 486 kr | 96 078 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 939 182 kr | 964 931 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 939 182 kr | 964 931 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 698 818 kr | 4 577 189 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 486 745 kr | 2 875 050 kr |
| Kassa och bank | 139 034 kr | 1 629 100 kr |
| Summa tillgångar | 3 638 000 kr | 5 542 120 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 100 486 kr | 2 196 564 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 2 075 486 kr |
| Årets resultat | 2 075 486 kr | 96 078 kr |
| Obeskattade reserver | 885 000 kr | 995 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 652 514 kr | 2 350 556 kr |
| Leverantörsskulder | 3 738 kr | 9 992 kr |
| Skatteskulder | 549 216 kr | 622 148 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 559 kr | 209 681 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 638 000 kr | 5 542 120 kr |
Företrädare
- Abas Abdikarim B (styrelseledarmot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pro Mr Investment AB för organisationsnummer?
Pro Mr Investment AB har organisationsnummer 559334-2594 (5593342594).
Var ligger Pro Mr Investment AB?
Pro Mr Investment AB har sin registrerade adress Skeppsbron 40, 11130 Stockholm.
Vilken bransch är Pro Mr Investment AB verksamt i?
Pro Mr Investment AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pro Mr Investment AB?
Pro Mr Investment AB hade en nettoomsättning på 2 303 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pro Mr Investment AB?
Pro Mr Investment AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.