smoov dev AB
smoov dev AB har organisationsnummer 559334-2941 (5593342941)
Aktiebolag • Org.nr: 559334-2941
Om företaget
smoov dev AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 1 608 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 389 476 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte smoov dev AB 1 608 000 kr och redovisade ett resultat på 639 938 kr. Rörelsemarginalen var 53,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 63,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 507,1 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,4 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 50,3 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,5 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 507,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,7 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 608 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 653 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 099 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 958 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 19 158 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 920 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 103 945 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,6 procent | 41,0 procent | 36,4 procent | 53,4 procent |
| Vinstmarginal | 48,6 procent | 40,9 procent | 36,7 procent | 50,3 procent |
| Soliditet | 53,8 procent | 48,5 procent | 52,8 procent | 63,5 procent |
| Kassalikviditet | 388,7 procent | 367,4 procent | 380,8 procent | 507,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,7 procent | 74,1 procent | 65,2 procent | 71,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,4 procent | -2,9 procent | 15,7 procent |
| Omsättning per anställd | 952 000 kr | 1 432 000 kr | 1 389 000 kr | 1 608 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 417 000 kr | 658 000 kr | 679 000 kr | 653 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fasangatan 13c/o c/o Oscar Sandström
23432 Lomma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fasangatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom teknik, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 952 125 kr | 1 431 622 kr | 1 389 476 kr | 1 607 505 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 4 457 kr |
| Övriga externa kostnader | 71 860 kr | 169 730 kr | 201 564 kr | 91 950 kr |
| Personalkostnader | 417 129 kr | 657 903 kr | 679 115 kr | 652 573 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 508 kr |
| Rörelseresultat | 463 136 kr | 586 253 kr | 505 454 kr | 857 979 kr |
| Ränteintäkter | - | 44 kr | 5 197 kr | -44 889 kr |
| Räntekostnader | - | 120 kr | 1 122 kr | 4 313 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 463 136 kr | 586 177 kr | 509 529 kr | 808 778 kr |
| Bokslutsdispositioner | -115 000 kr | -147 100 kr | -50 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 71 715 kr | 90 915 kr | 96 412 kr | 168 840 kr |
| Årets resultat | 276 421 kr | 348 162 kr | 363 117 kr | 639 938 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 349 800 kr | 379 763 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 29 963 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 349 800 kr | 349 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 560 677 kr | 867 939 kr | 703 713 kr | 1 032 498 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 915 kr | 171 998 kr | 75 510 kr | 228 074 kr |
| Kassa och bank | 453 762 kr | 695 941 kr | 628 203 kr | 804 424 kr |
| Summa tillgångar | 560 677 kr | 967 939 kr | 1 053 513 kr | 1 412 261 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 301 421 kr | 469 583 kr | 556 628 kr | 896 566 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 96 421 kr | 168 511 kr | 231 628 kr |
| Årets resultat | 276 421 kr | 348 162 kr | 363 117 kr | 639 938 kr |
| Obeskattade reserver | 115 000 kr | 262 100 kr | 312 100 kr | 312 100 kr |
| Kortfristiga skulder | 144 256 kr | 236 256 kr | 184 785 kr | 203 595 kr |
| Leverantörsskulder | 4 744 kr | 19 237 kr | 2 162 kr | 3 150 kr |
| Skatteskulder | 37 490 kr | 91 677 kr | 84 516 kr | 90 770 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 022 kr | 115 342 kr | 86 107 kr | 100 775 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 560 677 kr | 967 939 kr | 1 053 513 kr | 1 412 261 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet företrädesvis inom teknik samt utvecklar mjukvaruprodukter. Bolaget äger och förvaltar värdepapper och utövar därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Oscar S
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har smoov dev AB för organisationsnummer?
smoov dev AB har organisationsnummer 559334-2941 (5593342941).
Var ligger smoov dev AB?
smoov dev AB har sin registrerade adress Fasangatan 13, 23432 Lomma.
Vilken bransch är smoov dev AB verksamt i?
smoov dev AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter smoov dev AB?
smoov dev AB hade en nettoomsättning på 1 608 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har smoov dev AB?
smoov dev AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår smoov dev AB någon utdelning?
Styrelsen i smoov dev AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.