Furu Studios AB
Furu Studios AB har organisationsnummer 559334-4913 (5593344913)
Aktiebolag • Org.nr: 559334-4913
Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklarStockholm
Om företaget
Furu Studios AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47553). Företaget bedriver även verksamhet inom industridesign och modedesign.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2577400 procent till 25 773 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Furu Studios AB 25 773 kr och redovisade ett resultat på 3 819 kr. Soliditeten var 60,9 procent, över branschens median (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 304,8 procent, över branschens median (median 142,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 procent | 51,7 procent | 14,1 procent till 84,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 304,8 procent | 142,5 procent | 62,2 procent till 394,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 procent | -4,0 procent | -41,2 procent till 17,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 205 av 292 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar.
- Plats 34 av 56 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar med säte i Stockholm.
- Plats 50 482 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 753 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 268 806 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,4 procent | 61,1 procent | 60,9 procent |
| Kassalikviditet | 314,1 procent | 312,8 procent | 304,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | -14,3 procent | 8,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fridhemsgatan 1c/o c/o Caspar Reuterswärd
11240 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Fridhemsgatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Formgivning av arkitektur, möbler, inredning, belysning och bruksföremål samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 399 kr | -1 kr | 25 773 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 21 331 kr | 1 197 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 288 kr | 4 256 kr | 13 125 kr |
| Personalkostnader | - | 256 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 14 389 kr | -5 710 kr | 11 774 kr |
| Ränteintäkter | 20 kr | 0 kr | 1 420 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 033 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 14 409 kr | -5 710 kr | 12 161 kr |
| Bokslutsdispositioner | -3 827 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 2 364 kr | 0 kr | 8 342 kr |
| Årets resultat | 8 218 kr | -5 710 kr | 3 819 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 58 913 kr | 65 278 kr | 71 840 kr |
| Varulager | 29 161 kr | 29 161 kr | 28 287 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 11 754 kr | 43 082 kr |
| Kassa och bank | 29 752 kr | 24 363 kr | 471 kr |
| Summa tillgångar | 58 913 kr | 65 278 kr | 71 840 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 45 615 kr | 39 904 kr | 43 723 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 397 kr | 20 614 kr | 14 904 kr |
| Årets resultat | 8 218 kr | -5 710 kr | 3 819 kr |
| Obeskattade reserver | 3 827 kr | 3 827 kr | 3 827 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 471 kr | 11 547 kr | 14 290 kr |
| Skatteskulder | 5 815 kr | 5 577 kr | 1 877 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 656 kr | 5 970 kr | 12 413 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 58 913 kr | 65 278 kr | 71 840 kr |
Ur årsredovisningen
Formgivning av arkitektur, möbler, inredning, belysning och bruksföremål samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser under året.
Företrädare
- Knut Caspar R (ordförande)
- Viktor Kurt Georg F (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Furu Studios AB för organisationsnummer?
Furu Studios AB har organisationsnummer 559334-4913 (5593344913).
Var ligger Furu Studios AB?
Furu Studios AB har sin registrerade adress Fridhemsgatan 1, 11240 Stockholm.
Vilken bransch är Furu Studios AB verksamt i?
Furu Studios AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Furu Studios AB?
Furu Studios AB hade en nettoomsättning på 25 773 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.