Michelle Cano AB
Michelle Cano AB har organisationsnummer 559334-6355 (5593346355)
Aktiebolag • Org.nr: 559334-6355
Om företaget
Michelle Cano AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trosa. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar annan varuhus- eller stormarknadshandel och frisörer och barberare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 278 procent till 753 021 kr räkenskapsåret 2025 (199 444 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Michelle Cano AB 753 021 kr och redovisade ett resultat på 109 125 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 24,8 procent, under branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 75,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,3 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,8 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 75,0 procent | 192,3 procent | 96,9 procent till 352,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 79,4 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 277,6 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 377 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 222 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 014 av 2 135 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 229 av 457 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm.
- Plats 30 460 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 668 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 164 229 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,5 procent | 9,2 procent | 3,5 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | 9,1 procent | 3,5 procent | 18,3 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 48,2 procent | 65,8 procent | 24,8 procent |
| Kassalikviditet | 129,2 procent | 193,2 procent | 292,4 procent | 75,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,7 procent | 45,2 procent | 4,3 procent | 79,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 98,6 procent | -63,5 procent | 277,6 procent |
| Omsättning per anställd | 275 000 kr | 546 000 kr | 199 000 kr | 377 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 93 000 kr | 349 000 kr | 144 000 kr | 222 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
fodergången 25c/o Michelle Aleuy Cano
61933 Trosa
Verksamhetsbeskrivning
Hårstylist, makeup artist.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 274 879 kr | 545 953 kr | 199 444 kr | 753 021 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 95 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 23 486 kr | 49 285 kr | 3 400 kr | 28 564 kr |
| Övriga externa kostnader | 96 997 kr | 97 287 kr | 44 866 kr | 135 561 kr |
| Personalkostnader | 92 512 kr | 349 038 kr | 144 295 kr | 443 174 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 8 332 kr |
| Rörelseresultat | 61 884 kr | 50 438 kr | 6 883 kr | 137 390 kr |
| Ränteintäkter | - | 77 kr | 801 kr | 331 kr |
| Räntekostnader | 221 kr | 594 kr | 778 kr | 247 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 61 663 kr | 49 921 kr | 6 906 kr | 137 474 kr |
| Bokslutsdispositioner | -15 000 kr | 15 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 9 657 kr | 13 804 kr | 1 767 kr | 28 349 kr |
| Årets resultat | 37 006 kr | 51 117 kr | 5 139 kr | 109 125 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 241 668 kr |
| Omsättningstillgångar | 176 523 kr | 234 531 kr | 179 738 kr | 312 215 kr |
| Varulager | 47 980 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 47 711 kr | 98 239 kr | 34 653 kr | 26 090 kr |
| Kassa och bank | 80 832 kr | 136 292 kr | 145 085 kr | 286 125 kr |
| Summa tillgångar | 176 523 kr | 234 531 kr | 179 738 kr | 553 883 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 62 006 kr | 113 123 kr | 118 262 kr | 137 387 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 37 006 kr | 88 123 kr | 3 262 kr |
| Årets resultat | 37 006 kr | 51 117 kr | 5 139 kr | 109 125 kr |
| Obeskattade reserver | 15 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 99 517 kr | 121 408 kr | 61 476 kr | 416 496 kr |
| Leverantörsskulder | 4 625 kr | 1 847 kr | 0 kr | 10 364 kr |
| Skatteskulder | 4 450 kr | 6 197 kr | 0 kr | 14 547 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 443 kr | 108 364 kr | 56 476 kr | 290 715 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 176 523 kr | 234 531 kr | 179 738 kr | 553 883 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och bedriver sedan dess frisörverksamhet och skönhetsbehandlingar.
Företrädare
- Michelle C (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Michelle Cano AB för organisationsnummer?
Michelle Cano AB har organisationsnummer 559334-6355 (5593346355).
Var ligger Michelle Cano AB?
Michelle Cano AB har sin registrerade adress fodergången 25, 61933 Trosa.
Vilken bransch är Michelle Cano AB verksamt i?
Michelle Cano AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Michelle Cano AB?
Michelle Cano AB hade en nettoomsättning på 753 021 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Michelle Cano AB?
Michelle Cano AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.