Lövgren Studio AB
Lövgren Studio AB har organisationsnummer 559335-5950 (5593355950)
Aktiebolag • Org.nr: 559335-5950
Om företaget
Lövgren Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 2 022 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 707 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lövgren Studio AB 2 022 000 kr och redovisade ett resultat på 711 464 kr. Rörelsemarginalen var 44,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 86,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 718,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,1 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 44,4 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,5 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 718,4 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,5 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 022 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 841 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 125 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 7 av 28 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Borås.
- Plats 916 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 14 272 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 84 051 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | 33,8 procent | 37,8 procent | 44,1 procent |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | 34,0 procent | 38,5 procent | 44,4 procent |
| Soliditet | 53,8 procent | 59,7 procent | 81,0 procent | 86,5 procent |
| Kassalikviditet | 182,3 procent | 234,2 procent | 510,4 procent | 718,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 56,5 procent | 41,2 procent | 36,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,4 procent | 10,3 procent | 18,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 330 000 kr | 1 548 000 kr | 1 707 000 kr | 2 022 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 742 000 kr | 821 000 kr | 860 000 kr | 841 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 44c/o c/o Malin Lövgren
50335 Borås
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kungsgatan 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva foto- och filmproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 329 993 kr | 1 547 989 kr | 1 707 079 kr | 2 022 072 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 10 466 kr | 3 999 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 6 612 kr | 4 952 kr | 33 465 kr |
| Övriga externa kostnader | 186 084 kr | 182 652 kr | 176 461 kr | 226 048 kr |
| Personalkostnader | 741 761 kr | 821 327 kr | 859 673 kr | 841 070 kr |
| Avskrivningar | 26 992 kr | 24 381 kr | 24 381 kr | 29 607 kr |
| Rörelseresultat | 375 156 kr | 523 483 kr | 644 643 kr | 891 882 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 576 kr | 16 719 kr | 7 584 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | 4 170 kr | 2 712 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 375 152 kr | 527 059 kr | 657 192 kr | 896 754 kr |
| Skatt | 77 429 kr | 108 637 kr | 136 879 kr | 185 290 kr |
| Årets resultat | 297 723 kr | 418 422 kr | 520 313 kr | 711 464 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 94 910 kr | 70 530 kr | 46 149 kr | 61 339 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 94 910 kr | 70 530 kr | 46 149 kr | 61 339 kr |
| Omsättningstillgångar | 504 515 kr | 1 170 211 kr | 1 511 469 kr | 2 220 710 kr |
| Kortfristiga fordringar | 23 375 kr | 115 875 kr | 419 028 kr | 261 486 kr |
| Kassa och bank | 481 140 kr | 1 054 336 kr | 1 092 441 kr | 1 959 224 kr |
| Summa tillgångar | 599 426 kr | 1 240 741 kr | 1 557 618 kr | 2 282 048 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 322 723 kr | 741 146 kr | 1 261 458 kr | 1 972 922 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 297 723 kr | 716 146 kr | 1 236 458 kr |
| Årets resultat | 297 723 kr | 418 422 kr | 520 313 kr | 711 464 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 702 kr | 499 595 kr | 296 160 kr | 309 126 kr |
| Leverantörsskulder | 6 158 kr | 20 493 kr | 22 193 kr | 14 537 kr |
| Skatteskulder | 80 704 kr | 195 487 kr | 71 539 kr | 81 905 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 189 840 kr | 283 615 kr | 202 428 kr | 212 684 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 599 426 kr | 1 240 741 kr | 1 557 618 kr | 2 282 048 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver foto- och filmproduktion. Företaget har sitt säte i Borås.
Företrädare
- Malin L
Undertecknad i Borås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lövgren Studio AB för organisationsnummer?
Lövgren Studio AB har organisationsnummer 559335-5950 (5593355950).
Var ligger Lövgren Studio AB?
Lövgren Studio AB har sin registrerade adress Kungsgatan 44, 50335 Borås.
Vilken bransch är Lövgren Studio AB verksamt i?
Lövgren Studio AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lövgren Studio AB?
Lövgren Studio AB hade en nettoomsättning på 2 022 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lövgren Studio AB?
Lövgren Studio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lövgren Studio AB någon utdelning?
Styrelsen i Lövgren Studio AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.