EN Produktion Stockholm AB
EN Produktion Stockholm AB har organisationsnummer 559335-6016 (5593356016)
Aktiebolag • Org.nr: 559335-6016
Om företaget
EN Produktion Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Sidoverksamheter inkluderar produktion av film, video och tv-program, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst, grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia) och specialiserad designverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 1 285 400 kr räkenskapsåret 2025 (1 044 324 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte EN Produktion Stockholm AB 1 285 400 kr och redovisade ett resultat på 84 658 kr. Rörelsemarginalen var 8,4 procent, över branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 54,8 procent, under branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 119,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,3 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 54,8 procent | 62,1 procent | 39,5 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 119,6 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 513,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 12,3 procent | -7,9 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,1 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 643 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 286 000 kr | 422 000 kr | 145 000 kr till 642 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 302 av 1 603 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Danderyd.
- Plats 542 av 1 992 aktiebolag med säte i Danderyd.
- Plats 40 405 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 122 394 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 10,5 procent | 6,3 procent | 8,4 procent |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 10,8 procent | 6,7 procent | 8,3 procent |
| Soliditet | 19,2 procent | 36,2 procent | 47,9 procent | 54,8 procent |
| Kassalikviditet | 111,5 procent | 113,0 procent | 109,7 procent | 119,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,8 procent | 58,8 procent | 23,2 procent | 26,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,0 procent | -16,6 procent | 23,1 procent |
| Omsättning per anställd | 602 000 kr | 626 000 kr | 522 000 kr | 643 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 501 000 kr | 389 000 kr | 260 000 kr | 286 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slånbärsvägen 10c/o Niklas Majrell
18236 Danderyd
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Slånbärsvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedrivs som ett produktionsbolag inom medie-, film-, mode- och musikbranschen. Kärnverksamheten består av produktion och postproduktion inom ljud- och bildverksamhet. De huvudsakliga intäkter härrör bild- , ljud-, retusch- och audiovisuella produktioner.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 204 110 kr | 1 251 706 kr | 1 044 324 kr | 1 285 400 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 3 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 127 695 kr | 342 996 kr | 455 126 kr | 605 423 kr |
| Personalkostnader | 1 001 466 kr | 777 677 kr | 520 752 kr | 572 496 kr |
| Avskrivningar | 10 796 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 64 154 kr | 131 033 kr | 65 446 kr | 107 386 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 3 951 kr | 5 791 kr | 86 kr |
| Räntekostnader | 758 kr | 353 kr | 1 270 kr | 850 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 63 410 kr | 134 631 kr | 69 967 kr | 106 622 kr |
| Skatt | 13 062 kr | 27 119 kr | 14 673 kr | 21 964 kr |
| Årets resultat | 50 348 kr | 107 512 kr | 55 294 kr | 84 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 39 000 kr | 141 000 kr | 213 000 kr | 270 487 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 39 000 kr | 141 000 kr | 213 000 kr | 270 487 kr |
| Omsättningstillgångar | 353 036 kr | 363 942 kr | 284 387 kr | 318 824 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 375 kr | 147 489 kr | 104 319 kr | 185 214 kr |
| Kassa och bank | 323 661 kr | 216 453 kr | 180 068 kr | 133 610 kr |
| Summa tillgångar | 392 036 kr | 504 942 kr | 497 387 kr | 589 311 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 75 348 kr | 182 860 kr | 238 154 kr | 322 812 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 50 348 kr | 157 860 kr | 213 154 kr |
| Årets resultat | 50 348 kr | 107 512 kr | 55 294 kr | 84 658 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 688 kr | 322 082 kr | 259 233 kr | 266 499 kr |
| Leverantörsskulder | - | 18 750 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 296 009 kr | 29 681 kr | 14 673 kr | 65 231 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 679 kr | 273 651 kr | 244 560 kr | 201 268 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 392 036 kr | 504 942 kr | 497 387 kr | 589 311 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Niklas M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EN Produktion Stockholm AB för organisationsnummer?
EN Produktion Stockholm AB har organisationsnummer 559335-6016 (5593356016).
Var ligger EN Produktion Stockholm AB?
EN Produktion Stockholm AB har sin registrerade adress Slånbärsvägen 10, 18236 Danderyd.
Vilken bransch är EN Produktion Stockholm AB verksamt i?
EN Produktion Stockholm AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EN Produktion Stockholm AB?
EN Produktion Stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 285 400 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har EN Produktion Stockholm AB?
EN Produktion Stockholm AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.