AB Ljungs måleri & byggnadsvård
AB Ljungs måleri & byggnadsvård har organisationsnummer 559337-0652 (5593370652)
Aktiebolag • Org.nr: 559337-0652
Om företaget
AB Ljungs måleri & byggnadsvård är ett svenskt aktiebolag med säte i Asmundtorp. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 777 611 kr räkenskapsåret 2025 (1 699 194 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AB Ljungs måleri & byggnadsvård 1 777 611 kr och redovisade ett resultat på 505 617 kr. Rörelsemarginalen var 25,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 56,2 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 278,6 procent, över branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,8 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,1 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,2 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 278,6 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,5 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,6 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 778 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 421 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 899 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 3 av 11 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Landskrona.
- Plats 283 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 10 864 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 94 922 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 33,7 procent | 25,8 procent |
| Vinstmarginal | 12,5 procent | 33,3 procent | 43,1 procent |
| Soliditet | 53,4 procent | 51,0 procent | 56,2 procent |
| Kassalikviditet | 291,2 procent | 186,4 procent | 278,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 procent | 55,0 procent | 51,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,0 procent | 4,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 478 000 kr | 1 699 000 kr | 1 778 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 712 000 kr | 515 000 kr | 421 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mandolinstigen 1726176 Asmundtorp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleri- och byggnadsvård för privat och företagskunder och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 477 788 kr | 1 699 194 kr | 1 777 611 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 968 kr | 45 kr | 1 765 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 483 827 kr | 499 728 kr | 730 006 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 869 kr | 111 840 kr | 169 176 kr |
| Personalkostnader | 712 306 kr | 515 024 kr | 421 366 kr |
| Rörelseresultat | 161 754 kr | 572 647 kr | 458 828 kr |
| Ränteintäkter | 23 255 kr | 93 840 kr | 210 290 kr |
| Räntekostnader | 100 kr | 3 019 kr | 985 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 184 909 kr | 565 216 kr | 766 385 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | -100 000 kr | -150 000 kr |
| Skatt | 30 924 kr | 120 400 kr | 110 768 kr |
| Årets resultat | 103 985 kr | 344 816 kr | 505 617 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 249 421 kr | 656 788 kr | 857 124 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 249 421 kr | 656 788 kr | 857 124 kr |
| Omsättningstillgångar | 652 445 kr | 571 706 kr | 889 719 kr |
| Kortfristiga fordringar | 147 016 kr | 115 237 kr | 378 509 kr |
| Kassa och bank | 505 429 kr | 456 469 kr | 511 210 kr |
| Summa tillgångar | 901 866 kr | 1 228 494 kr | 1 746 843 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 482 004 kr | 626 819 kr | 982 436 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 353 019 kr | 257 003 kr | 451 819 kr |
| Årets resultat | 103 985 kr | 344 816 kr | 505 617 kr |
| Obeskattade reserver | 195 000 kr | 295 000 kr | 445 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 224 087 kr | 306 675 kr | 319 407 kr |
| Leverantörsskulder | 76 410 kr | 13 198 kr | 146 705 kr |
| Skatteskulder | 107 264 kr | 53 419 kr | 42 591 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 414 kr | 223 971 kr | 114 024 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 901 866 kr | 1 228 494 kr | 1 746 843 kr |
Företrädare
- Jonas L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AB Ljungs måleri & byggnadsvård för organisationsnummer?
AB Ljungs måleri & byggnadsvård har organisationsnummer 559337-0652 (5593370652).
Var ligger AB Ljungs måleri & byggnadsvård?
AB Ljungs måleri & byggnadsvård har sin registrerade adress Mandolinstigen 17, 26176 Asmundtorp.
Vilken bransch är AB Ljungs måleri & byggnadsvård verksamt i?
AB Ljungs måleri & byggnadsvård är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AB Ljungs måleri & byggnadsvård?
AB Ljungs måleri & byggnadsvård hade en nettoomsättning på 1 777 611 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AB Ljungs måleri & byggnadsvård?
AB Ljungs måleri & byggnadsvård hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår AB Ljungs måleri & byggnadsvård någon utdelning?
Styrelsen i AB Ljungs måleri & byggnadsvård föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.