OSST Racekon AB
OSST Racekon AB har organisationsnummer 559337-0686 (5593370686)
Aktiebolag • Org.nr: 559337-0686
Om företaget
OSST Racekon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 600 000 kr räkenskapsåret 2025 (691 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte OSST Racekon AB 600 000 kr och redovisade ett resultat på -58 336 kr. Rörelsemarginalen var 54,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 64,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1818,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,5 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1818,4 procent | 324,7 procent | 160,3 procent till 784,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -7,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -13,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 415 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 72 av 158 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Vallentuna.
- Plats 680 av 1 214 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 59 283 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 178 057 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,6 procent | 0,5 procent | 41,7 procent | 54,6 procent |
| Vinstmarginal | 60,4 procent | 0,5 procent | 41,1 procent | -9,7 procent |
| Soliditet | 56,4 procent | 49,7 procent | 64,1 procent | 64,5 procent |
| Kassalikviditet | 335,8 procent | 422,2 procent | 960,0 procent | 1818,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 54,0 procent | 31,6 procent | -7,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,0 procent | 77,6 procent | -13,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Råsundavägen 416967 Solna
Bolag på samma adress
17 andra bolag har Råsundavägen 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet samt handel, uppfödning, tävling och träning med travhästar, äga och förvalta värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 437 330 kr | 388 707 kr | 691 073 kr | 599 903 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 206 100 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 430 kr | 3 343 kr | 4 301 kr | 33 364 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 29 946 kr | 63 613 kr | 91 228 kr | 32 858 kr |
| Rörelseresultat | 264 605 kr | 1 859 kr | 287 979 kr | 327 581 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 94 kr | 402 kr | 1 632 kr |
| Räntekostnader | 851 kr | 444 kr | 3 984 kr | 122 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 263 761 kr | 1 509 kr | 284 397 kr | -58 336 kr |
| Bokslutsdispositioner | 310 000 kr | 380 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 118 445 kr | 79 722 kr | 26 197 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 455 316 kr | 301 787 kr | 258 200 kr | -58 336 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 224 773 kr | 327 151 kr | 348 254 kr | 592 466 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 224 773 kr | 327 151 kr | 348 254 kr | 2 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 592 464 kr |
| Omsättningstillgångar | 941 484 kr | 796 493 kr | 925 927 kr | 583 483 kr |
| Varulager | 121 974 kr | 38 082 kr | 234 894 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 502 442 kr | 520 563 kr | 612 976 kr | 363 983 kr |
| Kassa och bank | 317 068 kr | 237 848 kr | 78 057 kr | 219 500 kr |
| Summa tillgångar | 1 166 257 kr | 1 123 644 kr | 1 274 181 kr | 1 175 949 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 657 211 kr | 558 998 kr | 817 198 kr | 758 862 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 176 895 kr | 232 211 kr | 533 998 kr | 792 198 kr |
| Årets resultat | 455 316 kr | 301 787 kr | 258 200 kr | -58 336 kr |
| Obeskattade reserver | 265 000 kr | 385 000 kr | 385 000 kr | 385 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 244 046 kr | 179 646 kr | 71 983 kr | 32 087 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 3 787 kr |
| Skatteskulder | 149 383 kr | 153 529 kr | 61 383 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 000 kr | 15 000 kr | 10 600 kr | 28 300 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 166 257 kr | 1 123 644 kr | 1 274 181 kr | 1 175 949 kr |
Företrädare
- Oskar S
Undertecknad i Danderyd 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har OSST Racekon AB för organisationsnummer?
OSST Racekon AB har organisationsnummer 559337-0686 (5593370686).
Var ligger OSST Racekon AB?
OSST Racekon AB har sin registrerade adress Råsundavägen 4, 16967 Solna.
Vilken bransch är OSST Racekon AB verksamt i?
OSST Racekon AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter OSST Racekon AB?
OSST Racekon AB hade en nettoomsättning på 600 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.