Peak Care AB
Peak Care AB har organisationsnummer 559337-0827 (5593370827)
Aktiebolag • Org.nr: 559337-0827
Om företaget
Peak Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ramsjö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som kontorstjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82100). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon och personaluthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 52 procent till 383 100 kr räkenskapsåret 2025 (805 550 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med fg år p.g.a. att efterfrågan av boendeplatser från Ljusdals kommun varit lägre än tidigare år, vilket gjort att beläggningen varit betydligt lägre.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Peak Care AB 383 100 kr och redovisade ett resultat på -7 311 kr. Rörelsemarginalen var -12,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,7 procent). Soliditeten var 33,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,1 procent). Kassalikviditeten var 106,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 287,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,4 procent | 14,7 procent | 1,0 procent till 41,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,3 procent | 16,7 procent | 1,4 procent till 44,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,7 procent | 63,1 procent | 38,4 procent till 87,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 106,2 procent | 287,8 procent | 157,6 procent till 653,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,7 procent | 13,1 procent | -2,2 procent till 55,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -52,4 procent | 0,0 procent | -30,8 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 383 000 kr | 639 000 kr | 256 000 kr till 1 059 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 185 000 kr | 376 000 kr | 111 000 kr till 662 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 189 av 431 aktiebolag inom kontorstjänster.
- Plats 523 av 757 aktiebolag med säte i Ljusdal.
- Plats 4 692 av 7 253 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 203 184 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,9 procent | 34,9 procent | 23,2 procent | -12,4 procent |
| Vinstmarginal | 33,3 procent | 33,2 procent | 20,5 procent | -15,3 procent |
| Soliditet | 32,0 procent | 41,9 procent | 45,0 procent | 33,7 procent |
| Kassalikviditet | 197,8 procent | 331,1 procent | 687,1 procent | 106,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,6 procent | 39,0 procent | 26,8 procent | -2,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -30,4 procent | -26,2 procent | -52,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 569 000 kr | 1 092 000 kr | 806 000 kr | 383 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 150 000 kr | 201 000 kr | 233 000 kr | 185 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hennan Storsjövägen 3c/o c/o Daniel Persson
82775 Ramsjö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hennan Storsjövägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom kontorstjänster och personaluthyrning. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner samt lastbilar och andra tunga maskinfordon. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom samtalsstöd för vuxna med psykisk ohälsa. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 568 851 kr | 1 091 651 kr | 805 550 kr | 383 100 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 156 598 kr | 131 221 kr | 105 795 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 704 568 kr | 357 837 kr | 259 636 kr | 178 692 kr |
| Personalkostnader | 150 357 kr | 201 440 kr | 233 227 kr | 184 903 kr |
| Avskrivningar | 25 625 kr | 20 290 kr | 20 290 kr | 20 290 kr |
| Rörelseresultat | 531 703 kr | 380 863 kr | 186 602 kr | -47 489 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 12 kr | 0 kr | 3 934 kr |
| Räntekostnader | 8 978 kr | 17 966 kr | 21 322 kr | 15 097 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 522 727 kr | 362 909 kr | 165 280 kr | -58 652 kr |
| Bokslutsdispositioner | -130 000 kr | -91 000 kr | 0 kr | 51 341 kr |
| Skatt | 80 900 kr | 56 528 kr | 36 280 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 311 827 kr | 215 381 kr | 129 000 kr | -7 311 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 481 631 kr | 461 341 kr | 441 051 kr | 420 761 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 481 631 kr | 461 341 kr | 441 051 kr | 420 761 kr |
| Omsättningstillgångar | 569 951 kr | 856 751 kr | 628 212 kr | 390 841 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 500 kr | 69 562 kr | 61 362 kr | 127 520 kr |
| Kassa och bank | 415 451 kr | 787 189 kr | 566 850 kr | 263 321 kr |
| Summa tillgångar | 1 051 582 kr | 1 318 092 kr | 1 069 263 kr | 811 602 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 336 827 kr | 552 208 kr | 481 208 kr | 273 898 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 311 827 kr | 327 208 kr | 256 209 kr |
| Årets resultat | 311 827 kr | 215 381 kr | 129 000 kr | -7 311 kr |
| Obeskattade reserver | 130 000 kr | 221 000 kr | 221 000 kr | 169 659 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 130 kr | 258 759 kr | 91 430 kr | 368 045 kr |
| Leverantörsskulder | 27 919 kr | 98 657 kr | 19 675 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 68 964 kr | 114 771 kr | 4 882 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 513 kr | 7 313 kr | 6 740 kr | 7 420 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 051 582 kr | 1 318 092 kr | 1 069 263 kr | 811 602 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva stödboende, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i LJUSDAL.
Under 2025 har försäljning av företagets fastighet inletts och enligt köpekontraktet kommer överlåtelsen att ske i början av februari 2026. Därefter kommer Peak Care AB att byta verksamhetsinriktning till att erbjuda kontorstjänster och personaluthyrning.
Företrädare
- Daniel P
Undertecknad i Ljusdal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peak Care AB för organisationsnummer?
Peak Care AB har organisationsnummer 559337-0827 (5593370827).
Var ligger Peak Care AB?
Peak Care AB har sin registrerade adress Hennan Storsjövägen 3, 82775 Ramsjö.
Vilken bransch är Peak Care AB verksamt i?
Peak Care AB är registrerat i branschen kontorstjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peak Care AB?
Peak Care AB hade en nettoomsättning på 383 100 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peak Care AB?
Peak Care AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Peak Care AB någon utdelning?
Styrelsen i Peak Care AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ljusdal
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.