SiNi Fastigheter AB
SiNi Fastigheter AB har organisationsnummer 559337-9836 (5593379836)
Aktiebolag • Org.nr: 559337-9836
Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheterMunka-Ljungby
Om företaget
SiNi Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Munka-Ljungby. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68209).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 72 000 kr räkenskapsåret 2025 (36 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SiNi Fastigheter AB 72 000 kr och redovisade ett resultat på -19 154 kr. Soliditeten var 3,3 procent, under branschens median (median 14,4 procent). Kassalikviditeten var 2695,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,3 procent | 14,4 procent | 1,8 procent till 72,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2695,9 procent | 69,7 procent | 6,0 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -20,5 procent | -0,1 procent | -17,8 procent till 8,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 438 av 803 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter med säte i Ängelholm.
- Plats 1 017 av 1 331 aktiebolag med säte i Ängelholm.
- Plats 29 831 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 254 033 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,9 procent | 1,5 procent | 3,8 procent | 3,3 procent |
| Kassalikviditet | - | 484,9 procent | 2872,5 procent | 2695,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -72,4 procent | 40,2 procent | -10,5 procent | -20,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Munkhällagatan 926632 Munka-Ljungby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Munkhällagatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och bedriva uthyrning av fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 35 999 kr | 71 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 496 kr | 23 251 kr | 23 122 kr | 94 536 kr |
| Avskrivningar | - | 217 014 kr | 24 696 kr | 96 445 kr |
| Rörelseresultat | -10 496 kr | -240 265 kr | -11 819 kr | -118 983 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 10 kr | 60 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 kr | 231 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 496 kr | -240 265 kr | -11 810 kr | -119 154 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 250 000 kr | 0 kr | 100 000 kr |
| Årets resultat | -10 496 kr | 9 735 kr | -11 810 kr | -19 154 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 620 212 kr | 1 558 056 kr | 2 510 334 kr | 2 517 800 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 620 212 kr | 1 558 056 kr | 2 410 334 kr | 2 417 800 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 30 754 kr | 27 641 kr | 436 110 kr | 311 406 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 123 kr | 0 kr | 31 286 kr | 2 585 kr |
| Kassa och bank | 28 631 kr | 27 641 kr | 404 824 kr | 308 821 kr |
| Summa tillgångar | 1 650 966 kr | 1 585 697 kr | 2 946 444 kr | 2 829 206 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 14 504 kr | 24 239 kr | 112 429 kr | 93 275 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -10 496 kr | 99 239 kr | 87 429 kr |
| Årets resultat | -10 496 kr | 9 735 kr | -11 810 kr | -19 154 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 5 700 kr | 15 182 kr | 11 551 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 357 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 5 700 kr | 10 590 kr | 7 382 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 4 235 kr | 4 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 650 966 kr | 1 585 697 kr | 2 946 444 kr | 2 829 206 kr |
Företrädare
- Henrik A (ordförande)
- Maria B
Undertecknad i Ängelholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SiNi Fastigheter AB för organisationsnummer?
SiNi Fastigheter AB har organisationsnummer 559337-9836 (5593379836).
Var ligger SiNi Fastigheter AB?
SiNi Fastigheter AB har sin registrerade adress Munkhällagatan 9, 26632 Munka-Ljungby.
Vilken bransch är SiNi Fastigheter AB verksamt i?
SiNi Fastigheter AB är registrerat i branschen övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SiNi Fastigheter AB?
SiNi Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 72 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ängelholm
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.