Amadevi AB
Amadevi AB har organisationsnummer 559338-0271 (5593380271)
Aktiebolag • Org.nr: 559338-0271
Om företaget
Amadevi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar skötsel och underhåll av grönytor och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 25 procent till 1 004 512 kr räkenskapsåret 2024 (1 342 841 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Amadevi AB 1 004 512 kr och redovisade ett resultat på -162 158 kr. Rörelsemarginalen var -10,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,5 procent). Soliditeten var -75,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,0 procent). Kassalikviditeten var 1,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 190,0 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,9 procent | 4,5 procent | -0,9 procent till 13,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,1 procent | 4,2 procent | -1,1 procent till 13,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -75,9 procent | 45,0 procent | 20,6 procent till 70,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1,4 procent | 190,0 procent | 114,6 procent till 366,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -25,2 procent | -3,2 procent | -32,2 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,2 procent | 9,8 procent | -10,9 procent |
| Vinstmarginal | -7,9 procent | 5,2 procent | -16,1 procent |
| Soliditet | -32,5 procent | -6,8 procent | -75,9 procent |
| Kassalikviditet | 51,0 procent | 202,7 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,6 procent | -25,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högalidsgatan 25c/o C/o Peter Polber
11730 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Högalidsgatan 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Grundläggning. Markarbete. Trädgårdsanläggning. Rivning. Sanering Håltagning. Konsult inom grundläggning och markarbete. Renovering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 805 816 kr | 1 342 841 kr | 1 004 512 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 kr | 136 193 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 194 078 kr | 214 790 kr | 39 189 kr |
| Övriga externa kostnader | 479 487 kr | 378 674 kr | 460 458 kr |
| Personalkostnader | 1 177 362 kr | 567 235 kr | 539 429 kr |
| Avskrivningar | 44 908 kr | 186 528 kr | 74 961 kr |
| Rörelseresultat | -93 173 kr | 131 807 kr | -109 525 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 371 kr | 29 kr |
| Räntekostnader | 48 684 kr | 62 685 kr | 52 662 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -141 843 kr | 69 493 kr | -162 158 kr |
| Årets resultat | -141 843 kr | 69 493 kr | -162 158 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 290 833 kr | 324 831 kr | 249 870 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 290 833 kr | 324 831 kr | 249 870 kr |
| Omsättningstillgångar | 69 138 kr | 105 872 kr | 2 507 kr |
| Kortfristiga fordringar | 52 896 kr | 64 625 kr | 2 499 kr |
| Kassa och bank | 16 242 kr | 41 247 kr | 8 kr |
| Summa tillgångar | 359 971 kr | 430 703 kr | 252 377 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -116 843 kr | -29 350 kr | -191 508 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -123 843 kr | -54 350 kr |
| Årets resultat | -141 843 kr | 69 493 kr | -162 158 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 451 kr | 52 242 kr | 181 360 kr |
| Leverantörsskulder | 18 231 kr | 13 172 kr | 11 434 kr |
| Skatteskulder | - | 11 329 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 117 219 kr | 17 741 kr | 155 279 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 359 971 kr | 430 703 kr | 252 377 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades i 2021-10-01 och bedriver byggarbete, skötsel och underhåll av grönytol. Konsult inom grundläggning och markarbete. Bolaget andra räkenskapsår.
Eget kapital är förbrukat och kontrollbalansräkning upprättades per 241231.
Företrädare
- Peter Omona P (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Amadevi AB för organisationsnummer?
Amadevi AB har organisationsnummer 559338-0271 (5593380271).
Var ligger Amadevi AB?
Amadevi AB har sin registrerade adress Högalidsgatan 25, 11730 Stockholm.
Vilken bransch är Amadevi AB verksamt i?
Amadevi AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Amadevi AB?
Amadevi AB hade en nettoomsättning på 1 004 512 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.