Solklart Sverige AB
Solklart Sverige AB har organisationsnummer 559338-3465 (5593383465)
Aktiebolag • Org.nr: 559338-3465
Om företaget
Solklart Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 2 623 341 kr räkenskapsåret 2025 (3 335 289 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Solklart Sverige AB 2 623 341 kr och redovisade ett resultat på -58 415 kr. Rörelsemarginalen var -4,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,1 procent). Soliditeten var 49,2 procent, under branschens median (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 316,4 procent, över branschens median (median 242,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,1 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,1 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,2 procent | 56,0 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 316,4 procent | 242,1 procent | 127,8 procent till 479,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -21,9 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -21,3 procent | 0,2 procent | -23,3 procent till 22,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 623 000 kr | 905 000 kr | 519 000 kr till 1 464 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 436 000 kr | 457 000 kr | 232 000 kr till 615 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 269 av 1 341 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 4 av 8 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Järfälla.
- Plats 398 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 20 459 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 65 725 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,9 procent | 8,9 procent | 21,6 procent | -4,1 procent |
| Vinstmarginal | -26,9 procent | 8,9 procent | 21,6 procent | -4,1 procent |
| Soliditet | 20,4 procent | 76,2 procent | 47,9 procent | 49,2 procent |
| Kassalikviditet | 125,6 procent | 419,3 procent | 262,5 procent | 316,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2887,3 procent | 75,4 procent | 89,7 procent | -21,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 59,4 procent | 55,4 procent | -21,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 347 000 kr | 2 147 000 kr | 3 335 000 kr | 2 623 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 299 000 kr | 315 000 kr | 343 000 kr | 436 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rödluvevägen 1c/o Solklart Sverige AB
17670 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Sol & Säkerhetsskydd, Printfilm och insynsskydd, Energisparfilm, Folie & Glas projekt. inkl. Montage
Bransch
- 81100Fastighetsrelaterad stödverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 347 037 kr | 2 146 546 kr | 3 335 289 kr | 2 623 341 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 kr | 4 kr | 14 kr | 15 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 837 412 kr | 1 161 652 kr | 1 828 349 kr | 1 667 113 kr |
| Övriga externa kostnader | 572 829 kr | 478 342 kr | 443 113 kr | 628 463 kr |
| Personalkostnader | 298 656 kr | 314 607 kr | 342 633 kr | 435 812 kr |
| Rörelseresultat | -361 853 kr | 191 332 kr | 720 991 kr | -108 088 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 116 kr | 153 kr | 295 kr |
| Räntekostnader | 598 kr | 24 kr | 256 kr | 220 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -362 447 kr | 191 424 kr | 720 888 kr | -108 013 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -154 153 kr | 49 598 kr |
| Skatt | - | - | 95 264 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -362 447 kr | 191 424 kr | 471 471 kr | -58 415 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 61 548 kr | 333 519 kr | 1 097 718 kr | 543 286 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 815 kr | 100 977 kr | 304 094 kr | 85 731 kr |
| Kassa och bank | 24 733 kr | 232 542 kr | 793 624 kr | 457 554 kr |
| Summa tillgångar | 61 548 kr | 333 519 kr | 1 097 718 kr | 543 286 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 12 553 kr | 253 977 kr | 525 448 kr | 267 032 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 350 000 kr | 37 553 kr | 28 977 kr | 300 448 kr |
| Årets resultat | -362 447 kr | 191 424 kr | 471 471 kr | -58 415 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 154 153 kr | 104 555 kr |
| Kortfristiga skulder | 48 996 kr | 79 543 kr | 418 117 kr | 171 699 kr |
| Leverantörsskulder | 36 156 kr | 22 798 kr | 296 391 kr | 148 075 kr |
| Skatteskulder | - | - | 95 264 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 840 kr | 12 065 kr | 19 328 kr | 16 624 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 61 548 kr | 333 519 kr | 1 097 718 kr | 543 286 kr |
Ur årsredovisningen
Sol & Säkerhetsskydd, Printfilm och insynsskydd, Energisparfilm, Folie & Glas projekt. inkl. MontageBolaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Kennet Jan Tapio E (styrelseledamot, verkställande direktör)
- Roger Lars Christian N (styrelseordförande)
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Solklart Sverige AB för organisationsnummer?
Solklart Sverige AB har organisationsnummer 559338-3465 (5593383465).
Var ligger Solklart Sverige AB?
Solklart Sverige AB har sin registrerade adress Rödluvevägen 1, 17670 Järfälla.
Vilken bransch är Solklart Sverige AB verksamt i?
Solklart Sverige AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Solklart Sverige AB?
Solklart Sverige AB hade en nettoomsättning på 2 623 341 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Solklart Sverige AB?
Solklart Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.