Synthax MD AB
Synthax MD AB har organisationsnummer 559338-4513 (5593384513)
Aktiebolag • Org.nr: 559338-4513
Om företaget
Synthax MD AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 454 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 674 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Synthax MD AB 1 454 000 kr och redovisade ett resultat på 288 207 kr. Rörelsemarginalen var 32,0 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 47,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 728,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 728,9 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,1 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 454 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 906 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 808 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 76 av 280 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Lund.
- Plats 1 031 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 12 956 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 113 109 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,6 procent | 34,3 procent | 39,8 procent | 32,0 procent |
| Vinstmarginal | 33,6 procent | 34,3 procent | 39,6 procent | 31,7 procent |
| Soliditet | 44,7 procent | 41,9 procent | 44,3 procent | 47,2 procent |
| Kassalikviditet | 297,8 procent | 310,3 procent | 462,9 procent | 728,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,9 procent | 58,8 procent | 69,3 procent | 47,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,0 procent | 32,5 procent | -13,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 302 000 kr | 1 263 000 kr | 1 674 000 kr | 1 454 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 759 000 kr | 716 000 kr | 875 000 kr | 906 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Föreningsgatan 39Bc/o Synthax MD AB
21152 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Föreningsgatan 39B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom Data-IT, programmering och musik.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 301 765 kr | 1 262 805 kr | 1 674 200 kr | 1 454 410 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 912 kr | -60 kr | -60 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 101 776 kr | 102 862 kr | 137 240 kr | 76 945 kr |
| Personalkostnader | 759 305 kr | 716 224 kr | 874 943 kr | 905 615 kr |
| Rörelseresultat | 438 033 kr | 432 811 kr | 666 210 kr | 464 746 kr |
| Ränteintäkter | 256 kr | 3 801 kr | 9 868 kr | 2 579 kr |
| Räntekostnader | 230 kr | 5 kr | 3 227 kr | 3 549 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 437 803 kr | 432 806 kr | 662 983 kr | 461 197 kr |
| Bokslutsdispositioner | -116 453 kr | -113 754 kr | -168 038 kr | -106 916 kr |
| Skatt | 71 968 kr | 70 299 kr | 103 846 kr | 66 074 kr |
| Årets resultat | 249 382 kr | 248 753 kr | 391 099 kr | 288 207 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 588 472 kr | 964 032 kr | 1 227 692 kr | 1 231 556 kr |
| Kortfristiga fordringar | 219 066 kr | 434 634 kr | 377 340 kr | 259 325 kr |
| Kassa och bank | 369 406 kr | 529 398 kr | 850 352 kr | 972 231 kr |
| Summa tillgångar | 613 472 kr | 1 009 032 kr | 1 272 692 kr | 1 276 556 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 274 382 kr | 423 135 kr | 564 234 kr | 602 441 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 149 382 kr | 148 135 kr | 289 234 kr |
| Årets resultat | 249 382 kr | 248 753 kr | 391 099 kr | 288 207 kr |
| Obeskattade reserver | 116 453 kr | 230 207 kr | 398 245 kr | 505 161 kr |
| Kortfristiga skulder | 197 637 kr | 310 690 kr | 265 213 kr | 168 954 kr |
| Leverantörsskulder | 6 681 kr | 7 030 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 82 605 kr | 171 121 kr | 134 762 kr | 37 753 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 108 351 kr | 132 539 kr | 130 451 kr | 131 201 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 613 472 kr | 1 009 032 kr | 1 272 692 kr | 1 276 556 kr |
Företrädare
- Måns D
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Synthax MD AB för organisationsnummer?
Synthax MD AB har organisationsnummer 559338-4513 (5593384513).
Var ligger Synthax MD AB?
Synthax MD AB har sin registrerade adress Föreningsgatan 39B, 21152 Malmö.
Vilken bransch är Synthax MD AB verksamt i?
Synthax MD AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Synthax MD AB?
Synthax MD AB hade en nettoomsättning på 1 454 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Synthax MD AB?
Synthax MD AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Synthax MD AB någon utdelning?
Styrelsen i Synthax MD AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.