WinAli Invest AB
WinAli Invest AB har organisationsnummer 559339-0502 (5593390502)
Aktiebolag • Org.nr: 559339-0502
Om företaget
WinAli Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WinAli Invest AB 208 000 kr och redovisade ett resultat på 161 546 kr. Rörelsemarginalen var 96,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 5,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 291,4 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 96,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 96,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,4 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 291,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 848 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 43 av 66 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Halmstad.
- Plats 1 826 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 7 073 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 226 886 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 96,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 96,6 procent |
| Soliditet | 7,4 procent | 5,6 procent | 4,2 procent | 5,4 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | 291,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 procent | -33,4 procent | -100,5 procent | 92,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gyllenhammars väg 230292 Halmstad
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Gyllenhammars väg 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva sin verksamhet genom att äga och förvalta aktier och andelar i olika företag med där till förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 208 001 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 075 kr | 5 990 kr | 13 178 kr | 6 877 kr |
| Rörelseresultat | -1 075 kr | -5 990 kr | -13 178 kr | 201 124 kr |
| Räntekostnader | - | - | 75 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 075 kr | -5 990 kr | -13 253 kr | 201 124 kr |
| Skatt | - | - | - | 39 578 kr |
| Årets resultat | -1 075 kr | -5 990 kr | -13 253 kr | 161 546 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 312 200 kr | 312 200 kr | 312 200 kr | 3 001 514 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 312 200 kr | 312 200 kr | 312 200 kr | 3 001 514 kr |
| Omsättningstillgångar | 11 725 kr | 5 735 kr | 982 kr | 262 655 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 27 kr | 27 kr |
| Kassa och bank | 11 725 kr | 5 735 kr | 955 kr | 262 628 kr |
| Summa tillgångar | 323 925 kr | 317 935 kr | 313 182 kr | 3 264 169 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 23 925 kr | 17 935 kr | 13 182 kr | 174 728 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -1 075 kr | 1 435 kr | -11 818 kr |
| Årets resultat | -1 075 kr | -5 990 kr | -13 253 kr | 161 546 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | 90 127 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 39 578 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 50 549 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 323 925 kr | 317 935 kr | 313 182 kr | 3 264 169 kr |
Företrädare
- Fredrik G
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WinAli Invest AB för organisationsnummer?
WinAli Invest AB har organisationsnummer 559339-0502 (5593390502).
Var ligger WinAli Invest AB?
WinAli Invest AB har sin registrerade adress Gyllenhammars väg 2, 30292 Halmstad.
Vilken bransch är WinAli Invest AB verksamt i?
WinAli Invest AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WinAli Invest AB?
WinAli Invest AB hade en nettoomsättning på 208 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.