CNT Holding AB
CNT Holding AB har organisationsnummer 559339-2441 (5593392441)
Aktiebolag • Org.nr: 559339-2441
Om företaget
CNT Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 367 procent till 835 230 kr räkenskapsåret 2025 (178 946 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CNT Holding AB 835 230 kr och redovisade ett resultat på 279 552 kr. Rörelsemarginalen var 33,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 80,5 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 442,4 procent, över branschens median (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,7 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,7 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,5 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 442,4 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 366,7 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 806 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 3 av 21 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Umeå.
- Plats 1 528 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 3 307 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 159 078 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -64,4 procent | 33,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -64,4 procent | 33,7 procent |
| Soliditet | 99,0 procent | 96,7 procent | 88,9 procent | 80,5 procent |
| Kassalikviditet | 10084,2 procent | 2994,1 procent | 886,6 procent | 442,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,4 procent | -2,9 procent | -4,8 procent | 14,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 366,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Evenemangsgatan 34c/o Freedon Toma
16956 Solna
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Evenemangsgatan 34 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga värdepapper och aktier i andra företag.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 178 946 kr | 835 230 kr |
| Övriga externa kostnader | 131 334 kr | 91 341 kr | 280 441 kr | 540 154 kr |
| Avskrivningar | - | - | 13 744 kr | 13 744 kr |
| Rörelseresultat | -131 334 kr | -91 341 kr | -115 239 kr | 281 332 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 42 kr | 83 kr |
| Räntekostnader | - | - | 3 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 968 666 kr | -91 341 kr | -115 200 kr | 281 346 kr |
| Skatt | - | - | - | 1 794 kr |
| Årets resultat | 3 968 666 kr | -91 341 kr | -115 200 kr | 279 552 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 52 229 kr | 337 185 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 52 229 kr | 187 485 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 149 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 033 666 kr | 3 225 039 kr | 2 648 648 kr | 2 112 421 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 610 280 kr | 10 039 kr | 194 862 kr |
| Kassa och bank | 4 033 666 kr | 2 614 759 kr | 2 638 609 kr | 1 917 559 kr |
| Summa tillgångar | 4 033 666 kr | 3 225 039 kr | 2 700 877 kr | 2 449 606 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 993 666 kr | 3 117 325 kr | 2 402 125 kr | 1 972 127 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 183 666 kr | 2 492 325 kr | 1 667 575 kr |
| Årets resultat | 3 968 666 kr | -91 341 kr | -115 200 kr | 279 552 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 000 kr | 107 714 kr | 298 752 kr | 477 479 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 000 kr | 97 714 kr | 298 752 kr | 477 479 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 033 666 kr | 3 225 039 kr | 2 700 877 kr | 2 449 606 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startades år 2021 och bedriver sedan dess tandläkarverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Carlen T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CNT Holding AB för organisationsnummer?
CNT Holding AB har organisationsnummer 559339-2441 (5593392441).
Var ligger CNT Holding AB?
CNT Holding AB har sin registrerade adress Evenemangsgatan 34, 16956 Solna.
Vilken bransch är CNT Holding AB verksamt i?
CNT Holding AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CNT Holding AB?
CNT Holding AB hade en nettoomsättning på 835 230 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.