BB Qvalitetsbygg Göteborg AB
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB har organisationsnummer 559339-2987 (5593392987)
Aktiebolag • Org.nr: 559339-2987
Om företaget
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 37 procent till 72 567 195 kr räkenskapsåret 2025 (52 940 198 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med över 30 procent på grund av fler uppdrag. Bolaget är i en tydlig tillväxtfas
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BB Qvalitetsbygg Göteborg AB 72 567 195 kr och redovisade ett resultat på 1 845 912 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 102,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 0,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 102,8 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2507,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 37,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 5 183 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 788 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 100 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 5 av 369 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Göteborg.
- Plats 147 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 341 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 1 989 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,0 procent | 0,7 procent | -4,2 procent | 2,6 procent |
| Vinstmarginal | -6,1 procent | 0,7 procent | -4,3 procent | 2,5 procent |
| Soliditet | 13,4 procent | 13,8 procent | -17,7 procent | 0,6 procent |
| Kassalikviditet | 108,8 procent | 111,5 procent | 77,5 procent | 102,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -169,8 procent | 31,0 procent | - | 2507,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 126,7 procent | 153,7 procent | 37,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 022 000 kr | 2 087 000 kr | 3 781 000 kr | 5 183 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 429 000 kr | 586 000 kr | 539 000 kr | 788 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klangfärgsgatan 2342652 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Klangfärgsgatan 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, utföra byggnation av bostadshus och andra byggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 202 371 kr | 20 865 694 kr | 52 940 198 kr | 72 567 195 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 410 623 kr | 951 438 kr | 154 375 kr | 10 949 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 949 068 kr | 10 923 193 kr | 35 132 304 kr | 43 430 986 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 408 557 kr | 2 411 515 kr | 5 716 398 kr | 6 391 061 kr |
| Personalkostnader | 3 857 132 kr | 5 858 103 kr | 7 544 527 kr | 11 030 599 kr |
| Avskrivningar | 12 999 kr | 31 199 kr | 49 722 kr | 52 010 kr |
| Rörelseresultat | -554 359 kr | 155 177 kr | -2 221 007 kr | 1 863 485 kr |
| Ränteintäkter | 43 kr | 1 991 kr | 8 161 kr | 2 944 kr |
| Räntekostnader | 8 988 kr | 7 978 kr | 40 341 kr | 20 517 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -563 304 kr | 149 190 kr | -2 253 187 kr | 1 845 912 kr |
| Årets resultat | -563 304 kr | 149 190 kr | -2 253 187 kr | 1 845 912 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 142 996 kr | 136 797 kr | 879 333 kr | 627 324 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 142 996 kr | 111 797 kr | 879 333 kr | 627 324 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 25 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 2 328 122 kr | 3 338 139 kr | 9 131 848 kr | 12 653 664 kr |
| Varulager | - | - | - | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 955 011 kr | 3 151 367 kr | 8 954 180 kr | 7 780 147 kr |
| Kassa och bank | 373 111 kr | 186 772 kr | 177 668 kr | 4 873 517 kr |
| Summa tillgångar | 2 471 118 kr | 3 474 936 kr | 10 011 181 kr | 13 280 988 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 331 696 kr | 480 886 kr | -1 772 301 kr | 73 611 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 870 000 kr | 306 696 kr | 455 886 kr | -1 797 301 kr |
| Årets resultat | -563 304 kr | 149 190 kr | -2 253 187 kr | 1 845 912 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 139 422 kr | 2 994 050 kr | 11 783 482 kr | 12 307 377 kr |
| Leverantörsskulder | 898 037 kr | 1 389 877 kr | 6 840 713 kr | 7 186 803 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 2 124 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 634 761 kr | 730 529 kr | 2 501 297 kr | 2 907 450 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 471 118 kr | 3 474 936 kr | 10 011 181 kr | 13 280 988 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver bygg- och entreprenadverksamhet inom byggnation av bostadshus och andra byggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Under 2025 så har tidgare förbrukat kapital återställs och kontrollbalansräkning 250930 visade ett återställt kapital.
Företrädare
- Patrick B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BB Qvalitetsbygg Göteborg AB för organisationsnummer?
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB har organisationsnummer 559339-2987 (5593392987).
Var ligger BB Qvalitetsbygg Göteborg AB?
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB har sin registrerade adress Klangfärgsgatan 23, 42652 Västra Frölunda.
Vilken bransch är BB Qvalitetsbygg Göteborg AB verksamt i?
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BB Qvalitetsbygg Göteborg AB?
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB hade en nettoomsättning på 72 567 195 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BB Qvalitetsbygg Göteborg AB?
BB Qvalitetsbygg Göteborg AB hade i genomsnitt 14 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.