Om företaget
Ubunye Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Företaget bedriver även verksamhet inom diverse övriga konsumenttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (541 611 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ubunye Consulting AB -1 kr och redovisade ett resultat på -151 383 kr. Soliditeten var 160,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 160,4 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -136,6 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 172 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 425 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 903 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 65 043 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 46,9 procent | -17,0 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 46,9 procent | -15,5 procent | - |
| Soliditet | 11,1 procent | 35,6 procent | 38,8 procent | 160,4 procent |
| Kassalikviditet | 112,5 procent | 197,3 procent | 214,2 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -491,4 procent | 98,7 procent | -22,6 procent | -136,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -50,3 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 090 000 kr | 542 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 437 000 kr | 427 000 kr | 172 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Poststugan 3096c/o C/o Ubunye Consulting AB
21165 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget utvecklar anställda för att bygga mer hälsosam arbetsmiljö och starkare team i finansavdelningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 549 kr | 1 089 832 kr | 541 611 kr | -1 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 322 kr | 141 961 kr | 207 231 kr | 73 945 kr |
| Personalkostnader | - | 436 593 kr | 426 686 kr | 171 796 kr |
| Rörelseresultat | -20 773 kr | 511 278 kr | -92 306 kr | -245 742 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 764 kr | 8 531 kr | 936 kr |
| Räntekostnader | - | 3 345 kr | 0 kr | 4 678 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 773 kr | 510 697 kr | -83 775 kr | -249 484 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -122 626 kr | 24 525 kr | 98 101 kr |
| Skatt | - | 75 781 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -20 773 kr | 312 290 kr | -59 250 kr | -151 383 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 38 102 kr | 890 275 kr | 675 861 kr | 69 104 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 186 kr | 409 995 kr | 85 733 kr | 3 029 kr |
| Kassa och bank | 24 916 kr | 480 280 kr | 590 128 kr | 66 075 kr |
| Summa tillgångar | 38 102 kr | 890 275 kr | 675 861 kr | 69 104 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 4 227 kr | 316 517 kr | 262 245 kr | 110 862 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -20 773 kr | 296 495 kr | 237 245 kr |
| Årets resultat | -20 773 kr | 312 290 kr | -59 250 kr | -151 383 kr |
| Obeskattade reserver | - | 122 626 kr | 98 101 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 875 kr | 451 132 kr | 315 515 kr | -41 758 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 054 kr | 6 175 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 75 781 kr | 75 781 kr | -76 406 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 501 kr | 374 297 kr | 195 531 kr | 34 090 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 38 102 kr | 890 275 kr | 675 861 kr | 69 104 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom hälsoutveckling, digital utbildning och coachning, artistverksamhet (inklusive musik) samt närliggande verksamheter. Under räkenskapsåret avvecklade bolaget sin tidigare konsultverksamhet inom revision och redovisning för att fokusera på sin långsiktiga affärsinriktning inom hälsa, kreativa tjänster och digitala erbjudanden. Verksamheten har varit väsentligt begränsad under räkenskapsåret till följd av ägarens fortsatta återhämtning från tidigare hälsorelaterade omständigheter i samband med graviditet och efterföljande föräldraledighet.. Eftersom ägaren är bolagets enda anställda har dessa omständigheter haft en betydande påverkan på bolagets operativa kapacitet, vilket medfört att någon väsentlig omsättning inte har genererats under året. Bolaget har under året fortsatt utvecklingen av digitala produkter och onlinetjänster som avses utgöra grund för framtida verksamhet och hållbara intäktsströmmar. Vid balansdagen befann sig dessa erbjudanden fortfarande i utvecklingsfas och hade ännu inte genererat några kommersiella intäkter.
Under räkenskapsåret avvecklade bolaget sin konsultverksamhet inom revision och redovisning för att fullt ut fokusera verksamheten på hälsoutveckling, digitala tjänster och kreativa verksamhetsområden. Bolagets verksamhet har under året påverkats väsentligt till följd av bolagets företrädares fortsatta återhämtning efter tidigare sjukdom samt i samband med graviditet och efterföljande föräldraledighet, vilket medfört en betydande minskning av verksamhetsaktiviteten under räkenskapsåret. Föregående räkenskapsårs årsredovisning samt deklarationer avseende skatt och mervärdesskatt lämnades in efter gällande tidsfrister, vilket medförde förseningsavgifter. Samtliga förseningsavgifter har därefter reglerats. Till följd av avsaknaden av löpande intäkter reglerades vissa skatteskulder efter förfallodagen. Samtliga sådana skulder har vid tidpunkten för årsredovisningens upprättande reglerats. Utöver ovanstående har inga andra väsentliga händelser inträffat under räkenskapsåret som bedöms ha påverkat bolagets resultat eller ställning i väsentlig omfattning. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång Efter räkenskapsårets utgång har bolagets säte flyttats från Enköping till Malmö. Verksamheten har fortsatt varit begränsad under 2026. Styrelsen har efter balansdagen inlett en översyn av bolagets framtida verksamhet och utvärderar olika handlingsalternativ utifrån bolagets aktuella förutsättningar. Något beslut om att avveckla verksamheten eller bolaget har inte fattats. Styrelsen överväger bland annat om verksamheten tillfälligt ska hållas vilande till dess att förutsättningar finns för att återuppta den ordinarie verksamheten. Arbetet med att utveckla digitala produkter och onlinetjänster har fortsatt efter balansdagen som en del av bolagets långsiktiga strategi att skapa hållbara framtida intäktsströmmar. Vid tidpunkten för årsredovisningens upprättande är tidpunkten för lansering samt det ekonomiska utfallet av dessa satsningar fortfarande osäkra. Bolaget har även initierat en översyn av den preliminära skattedebiteringen hos Skatteverket.
Företrädare
- Abegail Reval S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ubunye Consulting AB för organisationsnummer?
Ubunye Consulting AB har organisationsnummer 559339-6343 (5593396343).
Var ligger Ubunye Consulting AB?
Ubunye Consulting AB har sin registrerade adress Poststugan 3096, 21165 Malmö.
Vilken bransch är Ubunye Consulting AB verksamt i?
Ubunye Consulting AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ubunye Consulting AB?
Ubunye Consulting AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ubunye Consulting AB?
Ubunye Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.