
Rätt Val redovisning AB
Rätt Val redovisning AB har organisationsnummer 559339-6426 (5593396426)
Aktiebolag • Org.nr: 559339-6426
Om företaget
Rätt Val redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som redovisningsbyrå. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 1 390 651 kr räkenskapsåret 2025 (1 790 758 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rätt Val redovisning AB 1 390 651 kr och redovisade ett resultat på 153 652 kr. Rörelsemarginalen var 15,5 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 153,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,5 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 4,0 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 153,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 578,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,3 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 391 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 656 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 612 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 23 av 81 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Tyresö.
- Plats 571 av 1 620 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 38 497 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 117 126 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 3,3 procent | -9,5 procent | 15,5 procent |
| Vinstmarginal | 2,0 procent | 3,2 procent | -12,4 procent | 10,9 procent |
| Soliditet | 15,3 procent | 12,8 procent | 5,3 procent | 4,0 procent |
| Kassalikviditet | 118,0 procent | 115,3 procent | 114,6 procent | 153,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 procent | 40,1 procent | -800,8 procent | 578,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 69,7 procent | -7,5 procent | -22,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 142 000 kr | 968 000 kr | 597 000 kr | 1 391 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 771 000 kr | 641 000 kr | 507 000 kr | 656 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bollmora Gårdsväg 8c/o C/o SLIPP Redovisning Öringe
13539 Tyresö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Bollmora Gårdsväg 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva digitala redovisningstjänster inklusive löner och rådgivning samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 141 524 kr | 1 936 652 kr | 1 790 758 kr | 1 390 651 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 615 kr | 1 800 kr | 3 480 kr | 15 501 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 353 179 kr | 591 101 kr | 440 515 kr | 521 616 kr |
| Personalkostnader | 771 434 kr | 1 282 762 kr | 1 520 040 kr | 656 272 kr |
| Avskrivningar | - | 1 121 kr | 4 485 kr | 13 096 kr |
| Rörelseresultat | 23 526 kr | 63 468 kr | -170 802 kr | 215 168 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 061 kr | 2 183 kr | 1 325 kr |
| Räntekostnader | 901 kr | 3 139 kr | 54 307 kr | 64 540 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 625 kr | 61 390 kr | -222 926 kr | 151 953 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -21 978 kr | 21 978 kr | 1 099 kr |
| Skatt | 6 416 kr | 11 779 kr | 0 kr | -600 kr |
| Årets resultat | 16 209 kr | 27 633 kr | -200 948 kr | 153 652 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 22 335 kr | 43 050 kr | 92 086 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 12 335 kr | 7 850 kr | 4 519 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 10 000 kr | 35 200 kr | 45 900 kr |
| Omsättningstillgångar | 269 709 kr | 515 870 kr | 431 265 kr | 576 664 kr |
| Kortfristiga fordringar | 223 623 kr | 454 148 kr | 328 132 kr | 380 734 kr |
| Kassa och bank | 46 086 kr | 61 722 kr | 103 133 kr | 195 930 kr |
| Summa tillgångar | 269 709 kr | 538 205 kr | 474 315 kr | 668 750 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 41 209 kr | 68 842 kr | 25 094 kr | 26 546 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 16 209 kr | 201 042 kr | -152 106 kr |
| Årets resultat | 16 209 kr | 27 633 kr | -200 948 kr | 153 652 kr |
| Obeskattade reserver | - | 21 978 kr | 0 kr | -1 099 kr |
| Kortfristiga skulder | 228 500 kr | 447 385 kr | 376 366 kr | 376 713 kr |
| Leverantörsskulder | 61 500 kr | 60 740 kr | 61 373 kr | 17 860 kr |
| Skatteskulder | 6 710 kr | 34 601 kr | 28 263 kr | 5 090 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 790 kr | 335 372 kr | 245 874 kr | 253 399 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 269 709 kr | 538 205 kr | 474 315 kr | 668 750 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom digitala redovisningstjänster inklusive löner och rådgivning. Företaget är en del av en franchisekedja inom redovisningstjänster. Detta innebär att verksamheten bedrivs under ett gemensamt varumärke och enligt franchisekedjans fastställda koncept, kvalitetskrav och arbetsmetoder. Företaget har sitt säte i Tyresö.
Under räkenskapsåret har bolaget tecknat franchiseavtal med en rikstäckande aktör inom redovisningstjänster. Bolagets verksamhet har i huvudsak fortsatt bedrivits som tidigare, men med successiv anpassning till franchisekedjans varumärke, system och arbetsmetoder.
Företrädare
- Pia N (verkställande direktör)
Undertecknad i Tyresö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rätt Val redovisning AB för organisationsnummer?
Rätt Val redovisning AB har organisationsnummer 559339-6426 (5593396426).
Var ligger Rätt Val redovisning AB?
Rätt Val redovisning AB har sin registrerade adress Bollmora Gårdsväg 8, 13539 Tyresö.
Vilken bransch är Rätt Val redovisning AB verksamt i?
Rätt Val redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rätt Val redovisning AB?
Rätt Val redovisning AB hade en nettoomsättning på 1 390 651 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rätt Val redovisning AB?
Rätt Val redovisning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.