Kista Gårdsväg Barbershop AB
Kista Gårdsväg Barbershop AB har organisationsnummer 559339-9784 (5593399784)
Aktiebolag • Org.nr: 559339-9784
Om företaget
Kista Gårdsväg Barbershop AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 1 293 928 kr räkenskapsåret 2025 (1 392 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kista Gårdsväg Barbershop AB 1 293 928 kr och redovisade ett resultat på 20 702 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 18,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 186,4 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,3 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 186,4 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,3 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,0 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 647 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 442 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 091 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 182 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 22 718 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 40 661 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 123 478 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 8,0 procent | 1,5 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 8,0 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 6,3 procent | 37,2 procent | 18,3 procent |
| Kassalikviditet | 81,4 procent | 212,7 procent | 186,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -15,4 procent | 76,7 procent | 44,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -7,0 procent |
| Omsättning per anställd | 362 000 kr | 696 000 kr | 647 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 199 000 kr | 442 000 kr | 442 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kistagårdvägen 216455 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets ska bedriva barbershop frisersalonger, försäljning samt grossistverksamhet av tillhörande produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 724 058 kr | 1 391 836 kr | 1 293 928 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 407 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 299 576 kr | 301 105 kr | 324 135 kr |
| Personalkostnader | 398 382 kr | 883 167 kr | 883 073 kr |
| Avskrivningar | 44 043 kr | 29 329 kr | 29 329 kr |
| Rörelseresultat | 4 656 kr | 111 302 kr | 20 020 kr |
| Ränteintäkter | 208 kr | 1 169 kr | 682 kr |
| Räntekostnader | 727 kr | 501 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 137 kr | 111 970 kr | 20 702 kr |
| Skatt | 7 467 kr | - | - |
| Årets resultat | -3 330 kr | 111 970 kr | 20 702 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 190 873 kr | 89 667 kr | 60 338 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 190 873 kr | 89 667 kr | 60 338 kr |
| Omsättningstillgångar | 154 586 kr | 302 692 kr | 195 044 kr |
| Varulager | - | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 19 090 kr | 61 354 kr | 67 538 kr |
| Kassa och bank | 135 496 kr | 241 338 kr | 127 505 kr |
| Summa tillgångar | 345 459 kr | 392 359 kr | 255 381 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 21 670 kr | 146 067 kr | 46 770 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 9 097 kr | 1 068 kr |
| Årets resultat | -3 330 kr | 111 970 kr | 20 702 kr |
| Kortfristiga skulder | 189 830 kr | 142 333 kr | 104 653 kr |
| Leverantörsskulder | - | 43 408 kr | 41 831 kr |
| Skatteskulder | 3 759 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 177 105 kr | 98 924 kr | 62 822 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 345 459 kr | 392 359 kr | 255 381 kr |
Företrädare
- Elias Y
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kista Gårdsväg Barbershop AB för organisationsnummer?
Kista Gårdsväg Barbershop AB har organisationsnummer 559339-9784 (5593399784).
Var ligger Kista Gårdsväg Barbershop AB?
Kista Gårdsväg Barbershop AB har sin registrerade adress Kistagårdvägen 2, 16455 Kista.
Vilken bransch är Kista Gårdsväg Barbershop AB verksamt i?
Kista Gårdsväg Barbershop AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kista Gårdsväg Barbershop AB?
Kista Gårdsväg Barbershop AB hade en nettoomsättning på 1 293 928 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kista Gårdsväg Barbershop AB?
Kista Gårdsväg Barbershop AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.