Ethel Executive AB
Ethel Executive AB har organisationsnummer 559340-2281 (5593402281)
Aktiebolag • Org.nr: 559340-2281
Om företaget
Ethel Executive AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78100). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 3 456 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 006 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ethel Executive AB 3 456 000 kr och redovisade ett resultat på 709 569 kr. Rörelsemarginalen var 25,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,7 procent). Soliditeten var 52,8 procent, under branschens median (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 94,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 226,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,5 procent | 7,7 procent | -0,4 procent till 24,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 26,1 procent | 7,8 procent | 0,0 procent till 24,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,8 procent | 53,3 procent | 28,2 procent till 77,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 94,9 procent | 226,3 procent | 132,3 procent till 446,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 70,6 procent | 12,5 procent | -7,5 procent till 53,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -13,7 procent | -3,9 procent | -36,9 procent till 39,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 728 000 kr | 838 000 kr | 445 000 kr till 1 365 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 889 000 kr | 510 000 kr | 255 000 kr till 753 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 232 av 1 355 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering.
- Plats 13 av 73 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i Malmö.
- Plats 1 688 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 5 777 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 51 013 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,9 procent | 34,0 procent | 32,8 procent | 25,5 procent |
| Vinstmarginal | 27,9 procent | 33,9 procent | 33,0 procent | 26,1 procent |
| Soliditet | 37,6 procent | 40,1 procent | 58,2 procent | 52,8 procent |
| Kassalikviditet | 160,2 procent | 227,3 procent | 251,3 procent | 94,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,4 procent | 92,0 procent | 86,8 procent | 70,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 44,5 procent | 14,7 procent | -13,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 208 000 kr | 1 746 000 kr | 2 003 000 kr | 1 728 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 748 000 kr | 877 000 kr | 932 000 kr | 889 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Vallgatan 68, 3 vån21122 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulterande verksamhet i rekryterings- och organisationsfrågor för näringsliv och offentlig förvaltning i Sverige och på den internationella marknaden, inklusive utveckla, marknadsföra och försälja nya tjänster inom talent management området samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 416 192 kr | 3 491 833 kr | 4 005 954 kr | 3 456 119 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 824 kr | 1 kr |
| Övriga externa kostnader | 246 003 kr | 550 178 kr | 815 188 kr | 782 826 kr |
| Personalkostnader | 1 496 867 kr | 1 753 785 kr | 1 864 259 kr | 1 777 839 kr |
| Avskrivningar | - | - | 12 553 kr | 13 192 kr |
| Rörelseresultat | 673 322 kr | 1 187 870 kr | 1 314 778 kr | 882 263 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 804 kr | 19 339 kr |
| Räntekostnader | 88 kr | 4 298 kr | 7 547 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 673 234 kr | 1 183 572 kr | 1 321 035 kr | 901 602 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -300 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 142 807 kr | 185 570 kr | 278 833 kr | 192 033 kr |
| Årets resultat | 530 427 kr | 698 002 kr | 1 042 202 kr | 709 569 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 652 157 kr | 1 335 215 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 53 407 kr | 40 215 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 598 750 kr | 1 295 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 545 045 kr | 1 890 068 kr | 1 409 440 kr | 568 590 kr |
| Kortfristiga fordringar | 596 255 kr | 187 072 kr | 429 469 kr | 135 489 kr |
| Kassa och bank | 948 790 kr | 1 702 996 kr | 979 971 kr | 421 667 kr |
| Summa tillgångar | 1 545 045 kr | 1 890 068 kr | 2 061 597 kr | 1 903 805 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 580 427 kr | 758 429 kr | 1 200 632 kr | 1 004 901 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 10 427 kr | 108 430 kr | 245 332 kr |
| Årets resultat | 530 427 kr | 698 002 kr | 1 042 202 kr | 709 569 kr |
| Obeskattade reserver | - | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 964 618 kr | 831 639 kr | 560 965 kr | 598 904 kr |
| Leverantörsskulder | 285 189 kr | 37 494 kr | 52 503 kr | 25 957 kr |
| Skatteskulder | 207 414 kr | 401 052 kr | 134 557 kr | 122 767 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 457 015 kr | 293 368 kr | 178 906 kr | 421 741 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 545 045 kr | 1 890 068 kr | 2 061 597 kr | 1 903 805 kr |
Företrädare
- Louise B (ordförande)
- Emma L
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ethel Executive AB för organisationsnummer?
Ethel Executive AB har organisationsnummer 559340-2281 (5593402281).
Var ligger Ethel Executive AB?
Ethel Executive AB har sin registrerade adress Norra Vallgatan 68, 3 vån, 21122 Malmö.
Vilken bransch är Ethel Executive AB verksamt i?
Ethel Executive AB är registrerat i branschen arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ethel Executive AB?
Ethel Executive AB hade en nettoomsättning på 3 456 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ethel Executive AB?
Ethel Executive AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ethel Executive AB någon utdelning?
Styrelsen i Ethel Executive AB föreslog en utdelning på 236 110 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.