CA VVS AB
CA VVS AB har organisationsnummer 559340-3131 (5593403131)
Aktiebolag • Org.nr: 559340-3131
Om företaget
CA VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enebyberg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 87 procent till 127 379 kr räkenskapsåret 2025 (949 468 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CA VVS AB 127 379 kr och redovisade ett resultat på -156 130 kr. Rörelsemarginalen var -40,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,7 procent). Soliditeten var 44,5 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 211,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -40,6 procent | 8,7 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -41,7 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,5 procent | 52,9 procent | 26,2 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1,3 procent | 211,3 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -70,8 procent | 15,4 procent | -3,3 procent till 51,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -86,6 procent | -6,0 procent | -44,3 procent till 24,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 127 000 kr | 720 000 kr | 400 000 kr till 1 121 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 12 000 kr | 456 000 kr | 213 000 kr till 664 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 077 av 2 739 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 12 av 20 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Täby.
- Plats 2 294 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 80 303 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 241 338 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 52,7 procent | 55,3 procent | -40,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 48,3 procent | 0,8 procent | -41,7 procent |
| Soliditet | 4,8 procent | 31,9 procent | 50,5 procent | 44,5 procent |
| Kassalikviditet | 6,8 procent | 109,1 procent | 248,5 procent | 1,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -114,2 procent | 87,5 procent | 1,1 procent | -70,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 15,5 procent | -86,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 822 000 kr | 949 000 kr | 127 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 117 000 kr | 142 000 kr | 12 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fenixvägen 4218249 Enebyberg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Fenixvägen 42 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom VVS samt direkt eller indirekt förvalta, köpa och sälja aktier, fast egendom och värdepapper samt utöva härmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 78201PersonaluthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 822 182 kr | 949 468 kr | 127 379 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 15 516 kr | 60 261 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 483 kr | 255 825 kr | 221 760 kr | 122 668 kr |
| Personalkostnader | - | 117 189 kr | 141 998 kr | 12 374 kr |
| Rörelseresultat | -1 483 kr | 433 652 kr | 525 449 kr | -51 684 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 530 kr | 96 kr |
| Räntekostnader | 51 842 kr | 36 738 kr | 18 293 kr | 1 542 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -53 325 kr | 396 914 kr | 7 686 kr | -53 130 kr |
| Skatt | - | 71 170 kr | 3 481 kr | 103 000 kr |
| Årets resultat | -53 325 kr | 325 744 kr | 4 205 kr | -156 130 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 970 000 kr | 985 000 kr | 495 000 kr | 495 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 970 000 kr | 985 000 kr | 495 000 kr | 495 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 517 kr | 184 104 kr | 251 207 kr | 944 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 166 722 kr | 144 364 kr | 366 kr |
| Kassa och bank | 3 517 kr | 17 382 kr | 106 843 kr | 578 kr |
| Summa tillgångar | 973 517 kr | 1 169 104 kr | 746 207 kr | 495 944 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 46 675 kr | 372 419 kr | 376 624 kr | 220 494 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 75 000 kr | 21 675 kr | 347 419 kr | 351 624 kr |
| Årets resultat | -53 325 kr | 325 744 kr | 4 205 kr | -156 130 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 842 kr | 168 785 kr | 101 101 kr | 71 918 kr |
| Leverantörsskulder | - | 10 900 kr | 19 198 kr | 1 000 kr |
| Skatteskulder | - | 62 344 kr | 74 651 kr | 86 258 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 842 kr | 95 541 kr | 7 252 kr | -26 427 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 973 517 kr | 1 169 104 kr | 746 207 kr | 495 944 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är uthyrning av personal i byggsektorn, direkt eller indirekt att förvalta, köpa och sälja aktier, fast egendom och värdepapper samt utöva härmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholms län, Täby kommun.
Företrädare
- Felix A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CA VVS AB för organisationsnummer?
CA VVS AB har organisationsnummer 559340-3131 (5593403131).
Var ligger CA VVS AB?
CA VVS AB har sin registrerade adress Fenixvägen 42, 18249 Enebyberg.
Vilken bransch är CA VVS AB verksamt i?
CA VVS AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CA VVS AB?
CA VVS AB hade en nettoomsättning på 127 379 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CA VVS AB?
CA VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.