
VH Byggteknik AB
VH Byggteknik AB har organisationsnummer 559340-7363 (5593407363)
Aktiebolag • Org.nr: 559340-7363
Om företaget
VH Byggteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Handen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). På Google Maps är verksamheten listad som building firm. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 2 576 580 kr räkenskapsåret 2025 (2 067 161 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VH Byggteknik AB 2 576 580 kr och redovisade ett resultat på 71 818 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 67,3 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 537,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,3 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 537,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 577 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 634 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 909 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 60 av 147 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Haninge.
- Plats 574 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 20 850 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 66 901 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | -5,4 procent | 3,2 procent | 5,9 procent |
| Vinstmarginal | 13,6 procent | -5,4 procent | 3,0 procent | 5,8 procent |
| Soliditet | 55,4 procent | 65,5 procent | 56,9 procent | 67,3 procent |
| Kassalikviditet | 438,9 procent | 432,3 procent | 280,4 procent | 537,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,0 procent | -15,6 procent | 13,7 procent | 18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -38,8 procent | -6,5 procent | 24,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 806 000 kr | - | 2 067 000 kr | 2 577 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 836 000 kr | - | 798 000 kr | 634 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sleipnervägen 61c/o Akvsent Sigua
13642 Handen
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Sleipnervägen 61 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bygg
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 612 916 kr | 2 210 453 kr | 2 067 161 kr | 2 576 580 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 825 kr | 22 568 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 904 085 kr | 359 483 kr | 278 958 kr | 864 420 kr |
| Övriga externa kostnader | 546 926 kr | 452 835 kr | 543 297 kr | 548 834 kr |
| Personalkostnader | 1 671 259 kr | 1 402 356 kr | 797 588 kr | 633 827 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 2 891 kr |
| Rörelseresultat | 490 646 kr | -118 570 kr | 66 601 kr | 151 432 kr |
| Ränteintäkter | 22 kr | 224 kr | 290 kr | 154 kr |
| Räntekostnader | 1 049 kr | 473 kr | 4 245 kr | 1 435 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 489 619 kr | -118 819 kr | 62 646 kr | 150 151 kr |
| Bokslutsdispositioner | -123 751 kr | 76 401 kr | 6 350 kr | -48 400 kr |
| Skatt | 76 478 kr | 0 kr | 25 978 kr | 29 933 kr |
| Årets resultat | 289 390 kr | -42 418 kr | 43 018 kr | 71 818 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 43 709 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 43 709 kr |
| Omsättningstillgångar | 567 426 kr | 415 415 kr | 553 317 kr | 531 269 kr |
| Kortfristiga fordringar | 255 736 kr | 328 689 kr | 309 601 kr | 273 662 kr |
| Kassa och bank | 311 690 kr | 86 726 kr | 243 716 kr | 257 607 kr |
| Summa tillgångar | 567 426 kr | 415 415 kr | 553 317 kr | 574 978 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 314 390 kr | 271 973 kr | 314 990 kr | 386 808 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 289 391 kr | 246 972 kr | 289 990 kr |
| Årets resultat | 289 390 kr | -42 418 kr | 43 018 kr | 71 818 kr |
| Obeskattade reserver | 123 751 kr | 47 350 kr | 41 000 kr | 89 400 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 285 kr | 96 092 kr | 197 327 kr | 98 770 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 105 665 kr | 25 990 kr |
| Skatteskulder | 84 970 kr | 84 970 kr | 28 671 kr | 59 129 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 315 kr | 11 122 kr | 62 991 kr | 13 651 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 567 426 kr | 415 415 kr | 553 317 kr | 574 978 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bygg. Företaget har sitt säte i HANINGE.
Företrädare
- Akvsent S
Undertecknad i Haninge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VH Byggteknik AB för organisationsnummer?
VH Byggteknik AB har organisationsnummer 559340-7363 (5593407363).
Var ligger VH Byggteknik AB?
VH Byggteknik AB har sin registrerade adress Sleipnervägen 61, 13642 Handen.
Vilken bransch är VH Byggteknik AB verksamt i?
VH Byggteknik AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VH Byggteknik AB?
VH Byggteknik AB hade en nettoomsättning på 2 576 580 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VH Byggteknik AB?
VH Byggteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.