More ink AB

More ink AB har organisationsnummer 559341-5937 (5593415937)

Aktiebolag • Org.nr: 559341-5937

Diverse övriga konsumenttjänsterSkultuna

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

More ink AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skultuna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990).

Ekonomi

115 000 krOmsättning▼ 34 procent
37 026 krÅrets resultat
0Antal anställda
1009 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 34 procent till 115 000 kr räkenskapsåret 2025 (173 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte More ink AB 115 000 kr och redovisade ett resultat på 37 026 kr. Rörelsemarginalen var 44,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 1009,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal44,3 procent4,0 procent-2,7 procent till 16,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal40,9 procent4,0 procent-3,1 procent till 16,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet1009,0 procent53,4 procent24,9 procent till 77,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital36,8 procent6,7 procent-21,8 procent till 43,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-33,5 procent0,7 procent-19,1 procent till 15,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 027 av 1 475 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
  • Plats 11 av 17 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Västerås.
  • Plats 3 435 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 5 218 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 244 007 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal-9,6 procent20,7 procent21,1 procent44,3 procent
Vinstmarginal-9,9 procent20,4 procent18,5 procent40,9 procent
Soliditet-15,3 procent63,4 procent100,1 procent1009,0 procent
Kassalikviditet86,7 procent273,2 procent--
Avkastning på eget kapital-119,8 procent40,3 procent36,8 procent
Omsättningstillväxt--16,2 procent-38,0 procent-33,5 procent
Omsättning per anställd333 000 kr279 000 kr173 000 kr-
Personalkostnad per anställd172 000 kr89 000 kr24 000 kr-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Krongjutarvägen 2E
72631 Skultuna

Verksamhetsbeskrivning

Tatueringsstudio, göra tatueringar.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning332 711 kr278 712 kr173 490 kr114 876 kr
Övriga externa kostnader129 796 kr114 735 kr94 321 kr61 971 kr
Personalkostnader172 456 kr89 100 kr24 153 kr0 kr
Rörelseresultat-31 948 kr57 786 kr36 489 kr50 893 kr
Ränteintäkter-423 kr575 kr163 kr
Räntekostnader566 kr1 002 kr4 690 kr4 237 kr
Resultat efter finansiella poster-32 514 kr57 207 kr32 374 kr46 819 kr
Skatt-11 704 kr6 715 kr9 793 kr
Årets resultat-32 514 kr45 503 kr25 659 kr37 026 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar49 084 kr59 924 kr63 614 kr9 978 kr
Kortfristiga fordringar1 567 kr1 619 kr18 844 kr508 kr
Kassa och bank47 517 kr58 305 kr44 770 kr9 470 kr
Summa tillgångar49 084 kr59 924 kr63 614 kr9 978 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-7 514 kr37 989 kr63 648 kr100 674 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat--32 514 kr12 989 kr38 648 kr
Årets resultat-32 514 kr45 503 kr25 659 kr37 026 kr
Kortfristiga skulder56 598 kr21 935 kr-28 329 kr-106 341 kr
Leverantörsskulder26 712 kr29 125 kr22 612 kr3 078 kr
Skatteskulder13 538 kr-968 kr18 466 kr5 783 kr
Övriga kortfristiga skulder20 400 kr9 026 kr-7 440 kr-14 243 kr
Summa eget kapital och skulder49 084 kr59 924 kr63 614 kr9 978 kr

Företrädare

  • Elin Z

Undertecknad i Skultuna 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-10-19
Registrerat hos Bolagsverket
More ink AB
2021-10-22
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har More ink AB för organisationsnummer?

More ink AB har organisationsnummer 559341-5937 (5593415937).

Var ligger More ink AB?

More ink AB har sin registrerade adress Krongjutarvägen 2E, 72631 Skultuna.

Vilken bransch är More ink AB verksamt i?

More ink AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter More ink AB?

More ink AB hade en nettoomsättning på 115 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-10-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar