Panzar Security AB
Panzar Security AB har organisationsnummer 559341-8022 (5593418022)
Aktiebolag • Org.nr: 559341-8022
Om företaget
Panzar Security AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 43 157 kr räkenskapsåret 2025 (41 953 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Panzar Security AB 43 157 kr och redovisade ett resultat på -48 030 kr. Soliditeten var 83,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 619,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,8 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 619,0 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -205,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 741 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 631 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 49 236 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 87 574 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 262 489 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,7 procent | 22,7 procent | 46,7 procent | 83,8 procent |
| Kassalikviditet | 242,3 procent | 129,3 procent | 187,5 procent | 619,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 procent | -62,1 procent | -32,3 procent | -205,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vidablicksvägen 22c/o c/o Bonds
13554 Tyresö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vidablicksvägen 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja säkerhetslösningar anpassade för fordon och fastigheter och innefattar inbrottsskydd i form av både kameraövervakning och fasta installationer. Bolagets verksamhet omfattar såväl privata företag och myndigheter. Tjänsterna kommer erbjudas både separat och som helhetslösningar.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 482 kr | 46 643 kr | 41 953 kr | 43 157 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 1 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 42 859 kr | 49 501 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 42 077 kr | 8 634 kr | 15 727 kr | 53 785 kr |
| Personalkostnader | 388 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 7 159 kr | -11 491 kr | -4 427 kr | -48 031 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr |
| Räntekostnader | 79 kr | 215 kr | 175 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 080 kr | -11 706 kr | -4 602 kr | -48 030 kr |
| Skatt | 1 536 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 5 544 kr | -11 706 kr | -4 602 kr | -48 030 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 52 007 kr | 83 108 kr | 30 505 kr | 27 928 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 327 kr | 21 479 kr | 1 296 kr | 23 520 kr |
| Kassa och bank | 23 680 kr | 61 629 kr | 29 209 kr | 4 408 kr |
| Summa tillgångar | 52 007 kr | 83 108 kr | 30 505 kr | 27 928 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 30 544 kr | 18 837 kr | 14 236 kr | 23 416 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 5 543 kr | -6 162 kr | 46 446 kr |
| Årets resultat | 5 544 kr | -11 706 kr | -4 602 kr | -48 030 kr |
| Kortfristiga skulder | 21 463 kr | 64 271 kr | 16 269 kr | 4 512 kr |
| Leverantörsskulder | 17 998 kr | 54 067 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 1 536 kr | 1 536 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 929 kr | 8 668 kr | 16 269 kr | 4 512 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 52 007 kr | 83 108 kr | 30 505 kr | 27 928 kr |
Företrädare
- Ola Mikael B (ledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Panzar Security AB för organisationsnummer?
Panzar Security AB har organisationsnummer 559341-8022 (5593418022).
Var ligger Panzar Security AB?
Panzar Security AB har sin registrerade adress Vidablicksvägen 22, 13554 Tyresö.
Vilken bransch är Panzar Security AB verksamt i?
Panzar Security AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Panzar Security AB?
Panzar Security AB hade en nettoomsättning på 43 157 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.