Fjellman Capital Invest AB
Fjellman Capital Invest AB har organisationsnummer 559342-2156 (5593422156)
Aktiebolag • Org.nr: 559342-2156
Om företaget
Fjellman Capital Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Avesta. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar investmentverksamhet och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (600 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat med 100%. Detta beror på avyttring av verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjellman Capital Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -977 739 kr. Soliditeten var 99,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 5009,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5009,0 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -8,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 809 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 918 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 23 av 29 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Avesta.
- Plats 504 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
- Plats 7 455 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,2 procent | 33,9 procent | -59,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 34,2 procent | 33,9 procent | 2054,8 procent | - |
| Soliditet | 54,8 procent | 56,1 procent | 99,5 procent | 99,1 procent |
| Kassalikviditet | 208,7 procent | 110,6 procent | 14149,0 procent | 5009,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,2 procent | 75,6 procent | 98,3 procent | -8,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,0 procent | -58,3 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | 1 440 000 kr | 600 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 446 000 kr | 723 000 kr | 744 000 kr | 809 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjortrongränd 15c/o c/o Andreas Fjällman
77462 Avesta
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hjortrongränd 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska investera i, äga och förvalta svenska och utländska noterade och onoterade aktier och andra värdepapper, fast och lös egendom, starta och driva verksamheter själv eller genom dotter- företag, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 959 999 kr | 1 439 998 kr | 599 998 kr | -1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 277 kr |
| Övriga externa kostnader | 185 794 kr | 229 102 kr | 213 525 kr | 216 568 kr |
| Personalkostnader | 446 181 kr | 722 671 kr | 744 130 kr | 808 883 kr |
| Rörelseresultat | 328 024 kr | 488 225 kr | -357 657 kr | -1 024 175 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 69 990 kr | 77 302 kr |
| Räntekostnader | 300 kr | 163 kr | 62 kr | 991 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 327 724 kr | 488 062 kr | 12 328 928 kr | -977 739 kr |
| Skatt | 67 510 kr | 100 577 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 260 214 kr | 387 485 kr | 12 328 928 kr | -977 739 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 30 000 kr | 470 000 kr | 3 745 000 kr | 6 018 250 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 000 kr | 470 000 kr | 3 745 000 kr | 6 018 250 kr |
| Omsättningstillgångar | 489 999 kr | 444 141 kr | 8 859 241 kr | 5 454 533 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 725 kr | 79 718 kr | 1 925 921 kr | 1 807 813 kr |
| Kassa och bank | 487 274 kr | 364 423 kr | 6 933 320 kr | 3 646 720 kr |
| Summa tillgångar | 519 999 kr | 914 141 kr | 12 604 241 kr | 11 472 783 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 285 214 kr | 512 699 kr | 12 541 627 kr | 11 363 888 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 100 214 kr | 187 699 kr | 12 316 627 kr |
| Årets resultat | 260 214 kr | 387 485 kr | 12 328 928 kr | -977 739 kr |
| Kortfristiga skulder | 234 785 kr | 401 442 kr | 62 614 kr | 108 895 kr |
| Leverantörsskulder | 60 879 kr | 14 181 kr | 10 792 kr | 10 148 kr |
| Skatteskulder | 67 510 kr | 115 351 kr | 34 657 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 958 kr | 271 909 kr | 17 165 kr | 98 747 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 519 999 kr | 914 141 kr | 12 604 241 kr | 11 472 783 kr |
Företrädare
- Andreas F (ordförande)
- Helena M
Undertecknad i Avesta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fjellman Capital Invest AB för organisationsnummer?
Fjellman Capital Invest AB har organisationsnummer 559342-2156 (5593422156).
Var ligger Fjellman Capital Invest AB?
Fjellman Capital Invest AB har sin registrerade adress Hjortrongränd 15, 77462 Avesta.
Vilken bransch är Fjellman Capital Invest AB verksamt i?
Fjellman Capital Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fjellman Capital Invest AB?
Fjellman Capital Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fjellman Capital Invest AB?
Fjellman Capital Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fjellman Capital Invest AB någon utdelning?
Styrelsen i Fjellman Capital Invest AB föreslog en utdelning på 350 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Avesta
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.