Pawpalace Group AB
Pawpalace Group AB har organisationsnummer 559342-2842 (5593422842)
Aktiebolag • Org.nr: 559342-2842
Om företaget
Pawpalace Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rosvik. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med små sällskapsdjur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47762).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (97 481 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pawpalace Group AB 0 kr och redovisade ett resultat på -3 166 kr. Soliditeten var 60,0 procent, över branschens median (median 45,8 procent). Kassalikviditeten var 249,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 97,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,0 procent | 45,8 procent | 21,3 procent till 73,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 249,9 procent | 97,0 procent | 41,8 procent till 244,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -52,5 procent | 4,0 procent | -14,3 procent till 34,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 176 av 201 aktiebolag inom detaljhandel med små sällskapsdjur.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom detaljhandel med små sällskapsdjur med säte i Uppsala.
- Plats 6 023 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 753 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,5 procent | -1,9 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -16,8 procent | -1,9 procent | - | - |
| Soliditet | 60,2 procent | 48,9 procent | 80,5 procent | 60,0 procent |
| Kassalikviditet | 63,1 procent | 58,3 procent | 513,4 procent | 249,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -106,8 procent | -18,3 procent | -564,9 procent | -52,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,7 procent | -39,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bojvägen 694533 Rosvik
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Bojvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av produkter med zoologisk inriktning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47762Detaljhandel med små sällskapsdjurHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 131 304 kr | 162 160 kr | 97 481 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 874 kr | 12 418 kr | 11 757 kr | 3 166 kr |
| Avskrivningar | 9 722 kr | 8 333 kr | 2 780 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -21 571 kr | -3 015 kr | -35 319 kr | -3 166 kr |
| Ränteintäkter | - | 67 kr | 81 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 117 kr | 198 kr | 85 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 688 kr | -3 146 kr | -51 967 kr | -3 166 kr |
| Årets resultat | -21 688 kr | -3 146 kr | -51 967 kr | -3 166 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 278 kr | 24 645 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 278 kr | 6 945 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 17 700 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 8 478 kr | 10 450 kr | 11 424 kr | 10 058 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 344 kr | 7 990 kr | 9 990 kr | 9 990 kr |
| Kassa och bank | 135 kr | 2 460 kr | 1 434 kr | 68 kr |
| Summa tillgångar | 33 756 kr | 35 095 kr | 11 424 kr | 10 058 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 312 kr | 17 166 kr | 9 199 kr | 6 033 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 000 kr | -4 688 kr | 36 166 kr | -15 801 kr |
| Årets resultat | -21 688 kr | -3 146 kr | -51 967 kr | -3 166 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 444 kr | 17 929 kr | 2 225 kr | 4 025 kr |
| Leverantörsskulder | - | 5 873 kr | 1 935 kr | 1 935 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 444 kr | 12 056 kr | 290 kr | 2 090 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 33 756 kr | 35 095 kr | 11 424 kr | 10 058 kr |
Ur årsredovisningen
Allmänt om verksamhetenBolaget skall bedriva försäljning av produkter med zoologisk inriktning och därmed förenlig verksamhet.Företaget har sitt säte iUppsala.
Företrädare
- Pia Christina Elisabeth L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pawpalace Group AB för organisationsnummer?
Pawpalace Group AB har organisationsnummer 559342-2842 (5593422842).
Var ligger Pawpalace Group AB?
Pawpalace Group AB har sin registrerade adress Bojvägen 6, 94533 Rosvik.
Vilken bransch är Pawpalace Group AB verksamt i?
Pawpalace Group AB är registrerat i branschen detaljhandel med små sällskapsdjur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pawpalace Group AB?
Pawpalace Group AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.