Rosenlunds IT AB
Rosenlunds IT AB har organisationsnummer 559342-3253 (5593423253)
Aktiebolag • Org.nr: 559342-3253
Om företaget
Rosenlunds IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och datordrifttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 48 procent till 1 109 157 kr räkenskapsåret 2025 (749 161 kr föregående år).
Nettoomsättningen ökade till följd av högre beläggningsgrad
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rosenlunds IT AB 1 109 157 kr och redovisade ett resultat på 127 992 kr. Rörelsemarginalen var 14,8 procent, under branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 50,2 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 178,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,8 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 14,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 50,2 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 178,0 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 48,1 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 109 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 838 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 819 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 110 av 227 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Linköping.
- Plats 1 768 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 5 295 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 136 569 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,2 procent | 23,4 procent | 24,6 procent | 14,8 procent |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | 23,4 procent | 24,7 procent | 14,6 procent |
| Soliditet | 49,2 procent | 34,9 procent | 50,7 procent | 50,2 procent |
| Kassalikviditet | 187,1 procent | 142,7 procent | 169,9 procent | 178,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,9 procent | 74,9 procent | 58,8 procent | 37,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,3 procent | -31,0 procent | 48,1 procent |
| Omsättning per anställd | 785 000 kr | 1 085 000 kr | 749 000 kr | 1 109 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 499 000 kr | 765 000 kr | 510 000 kr | 838 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fysikgränd 558328 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla och sälja mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper, och utöva därmed förenlig verksamhet. Tilläggsvis ska företaget utveckla och sälja mjukvara samt hårdvara för optimering av fordonskomponenter, företrädesvis tänd- och bränslesystem i klassiska bilar. Verksamheten ska även omfatta ägande och hantering av fordon för testning, demonstration och utveckling av dessa teknologier.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 784 604 kr | 1 085 198 kr | 749 161 kr | 1 109 157 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 7 643 kr | 4 496 kr | 5 020 kr |
| Övriga externa kostnader | 42 253 kr | 49 952 kr | 33 359 kr | 81 707 kr |
| Personalkostnader | 499 409 kr | 764 741 kr | 509 933 kr | 838 001 kr |
| Avskrivningar | 13 773 kr | 8 559 kr | 16 907 kr | 20 668 kr |
| Rörelseresultat | 229 075 kr | 254 303 kr | 184 466 kr | 163 761 kr |
| Ränteintäkter | - | 11 kr | 2 417 kr | -511 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 630 kr | 1 479 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 229 075 kr | 254 314 kr | 185 253 kr | 161 771 kr |
| Skatt | 47 437 kr | 55 263 kr | 34 567 kr | 33 779 kr |
| Årets resultat | 181 638 kr | 199 051 kr | 150 686 kr | 127 992 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 20 685 kr | 53 578 kr | 81 671 kr | 76 782 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 685 kr | 53 578 kr | 81 671 kr | 76 782 kr |
| Omsättningstillgångar | 399 554 kr | 708 322 kr | 424 498 kr | 599 332 kr |
| Kortfristiga fordringar | 42 350 kr | 266 064 kr | 224 736 kr | 216 471 kr |
| Kassa och bank | 357 204 kr | 442 258 kr | 199 762 kr | 382 861 kr |
| Summa tillgångar | 420 239 kr | 761 900 kr | 506 169 kr | 676 114 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 206 638 kr | 265 689 kr | 256 375 kr | 339 367 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 41 638 kr | 80 689 kr | 186 375 kr |
| Årets resultat | 181 638 kr | 199 051 kr | 150 686 kr | 127 992 kr |
| Kortfristiga skulder | 213 601 kr | 496 211 kr | 249 794 kr | 336 747 kr |
| Leverantörsskulder | - | 52 175 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 50 920 kr | 120 095 kr | 70 122 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 162 681 kr | 320 289 kr | 179 672 kr | 336 747 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 420 239 kr | 761 900 kr | 506 169 kr | 676 114 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT. Bolaget har sitt säte i Linköping.
Företrädare
- Tom Harley R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rosenlunds IT AB för organisationsnummer?
Rosenlunds IT AB har organisationsnummer 559342-3253 (5593423253).
Var ligger Rosenlunds IT AB?
Rosenlunds IT AB har sin registrerade adress Fysikgränd 5, 58328 Linköping.
Vilken bransch är Rosenlunds IT AB verksamt i?
Rosenlunds IT AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rosenlunds IT AB?
Rosenlunds IT AB hade en nettoomsättning på 1 109 157 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rosenlunds IT AB?
Rosenlunds IT AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Rosenlunds IT AB någon utdelning?
Styrelsen i Rosenlunds IT AB föreslog en utdelning på 45 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.