Undén & Gudmundson AB
Undén & Gudmundson AB har organisationsnummer 559343-0217 (5593430217)
Aktiebolag • Org.nr: 559343-0217
Om företaget
Undén & Gudmundson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av annan programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58290). Företaget bedriver även verksamhet inom dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 966 498 kr räkenskapsåret 2025 (891 500 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Undén & Gudmundson AB 966 498 kr och redovisade ett resultat på 51 808 kr. Rörelsemarginalen var 6,7 procent, under branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 92,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,2 procent). Kassalikviditeten var 1388,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 8,5 procent | -10,7 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 9,0 procent | -9,5 procent till 31,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 92,8 procent | 68,2 procent | 32,6 procent till 91,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1388,2 procent | 260,9 procent | 124,5 procent till 672,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 procent | 0,0 procent | -36,4 procent till 31,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 431 av 1 295 aktiebolag inom utgivning av annan programvara.
- Plats 144 av 419 aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Stockholm.
- Plats 27 277 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 965 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 957 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 6,7 procent |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 84,5 procent | 92,8 procent |
| Kassalikviditet | 646,4 procent | 1388,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 procent | 24,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Essingestråket, 15c/o Samvima Gruppen AB
11266 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Essingestråket, 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva utveckling av Mjukvara, IT-konsultation, designuppdrag av informationssystem så som webbsidor, appar och program, försäljning av IT tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 891 500 kr | 966 498 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 839 017 kr | 901 579 kr |
| Rörelseresultat | 52 483 kr | 64 919 kr |
| Ränteintäkter | 1 133 kr | 588 kr |
| Räntekostnader | 1 189 kr | 235 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 52 427 kr | 65 272 kr |
| Skatt | 10 578 kr | 13 464 kr |
| Årets resultat | 41 849 kr | 51 808 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 102 228 kr | 228 392 kr |
| Kortfristiga fordringar | 64 529 kr | 18 063 kr |
| Kassa och bank | 37 699 kr | 210 329 kr |
| Summa tillgångar | 102 228 kr | 228 392 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 86 414 kr | 211 940 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 19 565 kr | 135 132 kr |
| Årets resultat | 41 849 kr | 51 808 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 814 kr | 16 452 kr |
| Skatteskulder | 15 814 kr | 16 452 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 102 228 kr | 228 392 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva utveckling av Mjukvara, IT-konsultation, designuppdrag av informationssystem så som webbsidor, appar och program, försäljning av IT tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är i Stockholm
Företrädare
- Perols Rolf Martin A G (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Carl Nils Alexander U (ordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Undén & Gudmundson AB för organisationsnummer?
Undén & Gudmundson AB har organisationsnummer 559343-0217 (5593430217).
Var ligger Undén & Gudmundson AB?
Undén & Gudmundson AB har sin registrerade adress Essingestråket, 15, 11266 Stockholm.
Vilken bransch är Undén & Gudmundson AB verksamt i?
Undén & Gudmundson AB är registrerat i branschen utgivning av annan programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Undén & Gudmundson AB?
Undén & Gudmundson AB hade en nettoomsättning på 966 498 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Undén & Gudmundson AB någon utdelning?
Styrelsen i Undén & Gudmundson AB föreslog en utdelning på 130 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.