Camelion AB
Camelion AB har organisationsnummer 559343-5190 (5593435190)
Aktiebolag • Org.nr: 559343-5190
Om företaget
Camelion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Ökningen av beror på att bolaget under 2025 påbörjat konsultverksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Camelion AB 544 704 kr och redovisade ett resultat på 77 971 kr. Rörelsemarginalen var 38,8 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 72,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 5734,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,8 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 72,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 5734,7 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 129 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 463 av 1 013 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Nacka.
- Plats 2 452 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 61 807 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 185 858 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 38,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 31,8 procent |
| Soliditet | 79,2 procent | 76,9 procent | 75,6 procent | 72,8 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 40998,2 procent | 5734,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,2 procent | -0,6 procent | 1,5 procent | 3,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storängens strandväg 10c/o KOEHN
13141 Nacka
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Storängens strandväg 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget är ett holdingbolag som skapats för att investera i företag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 544 704 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 14 594 kr | -33 136 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 877 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 537 kr | 8 240 kr | 8 191 kr | 112 974 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 187 273 kr |
| Rörelseresultat | -537 kr | -22 513 kr | 5 526 kr | 211 321 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 859 kr | 38 253 kr | 22 906 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 155 275 kr | -17 654 kr | 43 779 kr | 173 248 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -58 886 kr |
| Skatt | - | - | 5 891 kr | 36 391 kr |
| Årets resultat | 3 155 275 kr | -17 654 kr | 37 888 kr | 77 971 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 761 092 kr | 942 803 kr | 1 028 048 kr | 1 489 847 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 761 092 kr | 942 803 kr | 1 028 048 kr | 1 489 847 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 252 943 kr | 2 670 778 kr | 2 415 202 kr | 1 908 092 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 876 kr | 19 347 kr |
| Kassa och bank | 3 252 943 kr | 916 001 kr | 559 549 kr | 1 133 968 kr |
| Summa tillgångar | 4 014 035 kr | 3 613 581 kr | 3 443 250 kr | 3 397 939 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 180 275 kr | 2 779 821 kr | 2 603 599 kr | 2 472 020 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 2 772 475 kr | 2 540 711 kr | 2 369 049 kr |
| Årets resultat | 3 155 275 kr | -17 654 kr | 37 888 kr | 77 971 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 58 886 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 5 891 kr | 33 273 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 891 kr | 33 273 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 014 035 kr | 3 613 581 kr | 3 443 250 kr | 3 397 939 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är ett holdingbolag som skapats för att investera i företag. Bolaget har sitt säte i Nacka.
Bolaget har under året bytt namn till Camelion AB.
Företrädare
- Isabelle Cristina K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Camelion AB för organisationsnummer?
Camelion AB har organisationsnummer 559343-5190 (5593435190).
Var ligger Camelion AB?
Camelion AB har sin registrerade adress Storängens strandväg 10, 13141 Nacka.
Vilken bransch är Camelion AB verksamt i?
Camelion AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Camelion AB?
Camelion AB hade en nettoomsättning på 544 704 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Camelion AB någon utdelning?
Styrelsen i Camelion AB föreslog en utdelning på 221 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-10-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.